Ailesinde Meme Kanseri Olan Erkekler Risk Altında

Yakın akrabalarınız arasında (kadın veya erkek) meme-kanserinden etkilenmiş olanlar var ise, bu hastalıktan etkilenme riskinizi yükseltebilir.

Meme kanseri sadece kadınlar için risk oluşturmuyor. Ailesinde meme kanseri olan erkekler de risk altında bulunuyor. Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor. Erkeklerde meme kanseri olanların yüzde 30’unun ailesinde mutlaka meme kanseri vakası vardır.

Belirtileri Hafife Almayın

Risk altında bulunan erkeklerin mutlaka belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Hastalık erkeklerde,göğüste kızarıklık,göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikâyetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı için hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak,emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Dünyada her 14 saniyede bir kadın meme kanserinden ölüyor. Türkiye’de her yıl 30 bin yeni meme kanseri vakası ortaya çıkıyor. Her bin erkekten ikisinde meme kanseri görülüyor.

Prof. Dr. Orhan Demircan

Total
0
Shares
Related Posts

Sarkoidoz Nedir?

Sarkoidoz belirtileri belirsiz , diğer hastalıklarla sıklıkla karıştırılabilen kronik bir hastalıktır.
Total
0
Share