Aldatma ne zaman aldatmadır?

İnternet ortamında biriyle duygusal veya cinsel bir ilişki kurmak, başka birini düşünmek veya biriyle kahve içip duygusal yakınlık yaşamak da aldatmak sayılabilir mi? Psikiyatrist Dr. Emel Belli baş yanıtladı.

Yanıt net. Aldatmadır. Bazı çiftler tatillerini farklı yerlerde,farklı kişilerle geçirebiliyorlar örneğin. Net olan şudur. Partneriniz dışında birine duygusal yakınlaşma hissettiyseniz fiziksel olarak bazı işaretler verir vücudunuz. Yani internetten ya da dışarıdaki gerçek hayattan biri,sizi heyecanlandırdıysa ruhunuzda,daha tıbbi deyişle,merkezi sinir sisteminizde bazı değişiklikler oluşur. Siz aynı siz değilsiniz,dolayısıyla bir başkasıyla coşkulandınız ve bu birçok ilişkide aldatmanın temel ilkesidir.

Eşler birbirini neden aldatır?
Eşler uzun süreli ilişkilerden sonra birbirlerine alışıyor. Karşısındaki insanın tavırları,kullandığı sözcükler ya da yaşam biçiminde yabancı,keşfedilecek bir şey kalmıyor ve (kadın ya da erkek) değişik bir şeyler aramayı tercih ediyor.

Kadınlar daha çok saygı görmek,iltifat duymak,sahiplenildiğini hissetmek,onaylanmak gibi duygusal nedenleri gerekçe olarak gösteriyorlar. Erkekler ise daha tensel temas,cinsellik peşinde gibi algılanıyor. Oysa ortak nokta "değişiklik"ve "tüketme"gereksinimi. İlişkinin de eşyalarımız gibi bir kullanım süresi olduğunu,bir süre sonra içinin boşaldığını tanımlamak lazım her şeyden önce. Yani aslında başlangıç noktaları benzer dışa vuran davranışlar başka.

Kişinin kendine ruhsal,kültürel ve fiziksel bakımı azalıyor. Karşısındakinin ruhsal,kültürel ve/veya fiziksel ihtiyaçları aynı. Birlikte aynı müzikte dans edememeye başlıyorlar. Eşlerden her biri önceleri kendini duyurabilmek için,sonraları da daha baskın olup zafer yaşayabilmek için müziğini açıyor son ses. Rekabet duygusu ortaya çıkıyor ve bir sürü ilişkiyi de bu bombalıyor.

Aldatmak neyi kapsar?

Her ilişki kendi kurallarını koyar. Bir başkasını seven,aşık olan da aldatmış sayılabilir,duygu yaşamadan "sadece birlikte oldum,tek gecelikti"diyen de. Kültürel duruma,sosyal yapıya göre değişiyor. Ancak ruhsal olarak bir başkasına bakış,duygusal ya da cinsel birlikte olma isteği bile (eylem olmasa da) aldatma aslında. Aldatmanın "soft"biçimde olanı.

Bir kez aldatan kişi tekrar aldatır mı,aldatılan eş boşanma dışında bir çözüm yolu aramalı mı?

Eşlerden biri aldattıysa yolunda gitmeyeni haber vermiştir. İlişki mutlaka gözden geçirilmeli!!! “Her şey aynı,ben onu affettim,kaldığımız yerden devam”,gerçekçi bir çözüm değil. O öfke nereye gitti peki?? Destek almak ya da ayrılmak,kişisel karardır. Ayrılmadan önce ruhsal destek öneririm. "Neden bunu yaptı","Neden bana böyle bir şey yaptı","Nasıl benim gibi birine bunu yapar",düşünceleri insanı rahat bırakmaz ayrılsanız da çözüm olmaz.

Dr. Emel Bellibaş

Total
0
Shares
Related Posts

Beş Soruda Erken Ergenlik

Eğer ergenlik belirtileri kızlarda 8 yaşından , erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa bu '' Erken Ergenlik'' dediğimiz duruma işaret eder.

Çocuğunuz için Günlük Bakım Merkezi/Kreş Seçmek

Ticari bir merkez veya kişinin evi de olsa çocuğunuzu günlük bakım için emanet edeceğiniz yer hakkında dikkatli olmalısınız. Çalışanlar hakkında soru sormaktan öte diğer üye çocuklar ve aileleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
Total
0
Share