Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Birçok çocukta yatağını ıslatma sorunu görülmekte. Çocukların altını ıslatmasının nedenleri ve mesane problemleri konusunda bilgi edinmek önem taşımakta.

Tuvalet eğitiminde oluşan sorunlar her çocuk için büyümenin bir parçasıdır ve çocuk büyüdükçe en çok yatağını ıslatma problemi ile karşı karşıya kalır. Altını ıslatma problemi çocuğun yaşına bağlı olarak görülebileceği gibi altında yatan gerçek neden ise çok farklı olabilir.

Çocuğun Gündüz Altını Islatması
Bu durum çocuğun sinir sisteminin olgunlaştığına işaret olabilir. Bunun yanı sıra aşağıdaki bazı durumlarda çocuğun gündüz altını ıslatmasının nedeni olabilmekte:

Tuvalete gitmeyi bastırma dürtüsü. Çocuklarda gündüz idrar kaçırmanın en yaygın nedeni çocuğun uğraşını bırakmak istemeyip,tuvaleti kullanma isteğini bastırması.

Aşırı aktif mesane. Bazen bir çocuğun üriner sistemi iyi olmayabilir. Kas egzersizleri ile mesane daha güçlü hale getirilebilir ve idrar tutma süresi uzatılıp,üretra çevresindeki kaslar güçlendirilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu. Kız çocuklarında daha yaygın olarak görülür,ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna aşırı aktif mesane de sebep olabilir.

Altını Islatmanın Arkasındaki Nedenler Nelerdir?

Çocuğunuzun yatağını ıslatmasının nedenleri:

Genlerinde var. Eğer ebeveynler çocukluklarında yatağını ıslatma sorunu yaşamış ise,çocuğun da bu problemi yaşama ihtimali %80.

Derin uyku. Geceleri idrar kaçırma,aynı zamanda çok derin uykuya sahip olmak ile ilgili de olabilmektedir.

Daha küçük mesane. Çocuğunuzun mesanesinin diğer çocuklardan daha küçük olması yatağını ıslatmasının altında yatan sebeplerden birisi olabilir.

Sıvı tutulması. Yatağını ıslatan çocuklar,diğer çocuklara göre çişlerini daha fazla tutma eğilimindedir.

Yeterli uyarılmamak. Hepimizin tuvalete gitmemiz gerektiğinde bizi uyaran bir iç alarmımız var. Bu uyarılma sistemi büyüdükçe daha güçlü olup,küçük yaşlarda yeterince gelişmemiştir.

Anksiyete. Anksiyete ve yeni bir bebek kardeş gibi stresli olaylar altını ıslatma sorunlarının bir parçası olabilir.

Uyku apnesi. Oluşan bir iltihap ya da bademciklerin şişmesi veya lenf bezlerinde oluşan bir genişleme nedeniyle gece nefes almakta güçlük çeken çocuk,geceleri altını ıslatma sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

Fiziksel sorunlar. Az sayıda çocuğun gece idrar kaçırma nedeni mesane veya üretra tıkanıklığı olabilir. Spina bifida,spinal kord gibi doğum kusuru olan çocuklarda ve sinir hasarı olan çocuklarda altını ıslatma sorunu görülebilir.

Altını Islatma Nasıl Tedavi Edilir?

Zaman verilmesi durumunda,mesane problemleri kendi kendine gelişme ve düzelme eğilimindedir. Geçen bu süreç içerisinde de aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Lazımlık ziyaretleri planlayın. Çocuğunuz gün boyunca tuvaletini tutuyor ise,her iki saatte bir tuvalete götürmeniz önerilir. Yatağını ıslatmayı önlemek içinse,sıvı hareketine yardımcı olmak için yatmadan önce bir kitap okuyabilir,yine yatmadan önce tuvaleti kullanmak için teşvik edebilirsiniz. Ayrıca,yatma saatine yakın içilen sıvı miktarı da sınırlandırılabilir.

Yardım alın. Çocuğunuzun aşırı aktif mesanesi varsa,bir doktordan mesaneyi geliştirecek bir takvim düzeni oluşturmasını isteyebilirsiniz.

“Alarm”oluşturun. Piyasada satılan idrar alarm cihazları ile çocuğunuzun yatağını ıslatmadan önce uyarılıp uyarılmadığını öğrenebilirsiniz.

Tedavi koşulları hastalıklar ile birbirine bağlı olabilir. Uyku apnesi tedavisi aynı zamanda yatağı ıslatma tedavisine de yardımcı olabilir. Çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonu veya sıvılarda artışa yol açan şeker hastalığı gibi bir durum olup olmadığından emin olmak da önemlidir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share