Çoçuklarda Korkuyu Yenmenin 5 Yolu

International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, anne ve babalara ‘çocuklarda korkuyu yenme’ konusunda 5 altın öneride bulundu.

Çocukları korkularından kurtarmanın çaresi varmış. International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt,çocuklukta korkmanın normal,korkmamanın anormal bir durum olduğunu belirtti ve anne ve babalara çocuklarının korkularına karşı 5 öneride bulundu:

1- Zorla Üzerine Gitmeyin

Bazı aileler çocuğun korkusunu azaltmak için onu zorla korktuğu durumlarla baş başa bırakmaya çalışırlar. Bu davranışlar korkuların daha da artmasına neden olur. Aşamalı olarak korkulan obje ile bağlantı kurulabilir. Örneğin karanlıktan korkuyorsa bir süreliğine odasında bir gece lambası kullanılabilir. Ya da havyandan korkuyorsa,korktuğu hayvanın resimleri üzerinde konuşulabilir ve sonra o hayvanın oyuncağı alınabilir.

2- Çocuğunuz Anlaşıldığını Hissetsin

Yapılması gereken tek en önemli şey,çocukla empati kurmak. Korkusu olan bir çocuğu asla yargılamamak gerekiyor. “Karanlıktan korkacak ne var?”gibi sorularla çocuğu hafife almak korkularını daha fazla artırabilir. Onun yerine “Ben de senin yaşındayken korkardım“gibi empati kuran ifadeler sarf edin.

3- Güven Duygusu Aşılayın

Korkmak doğal bir duygu. Hatta gelişimin bir parçası. Çocukların korkularıyla ilgili gözlem yapın. Çocuğu dinlemek,onunla daha fazla vakit geçirmek ve korkulan objelerle ilgili bilgilendirme yapmak,sorunları aşmaya yardım eder.

4- Korkuları Beslemeyin

Odasında yalnız yatma korkusu olan çocuğa anne baba yanlarında yatmasını söylerse bu korkunun artmasına olanak sağlamış olur. Bu nedenle onun yatağında uyumasını bekleyin. O uyurken yanında kitap okuyabilirsiniz.

5- Çocuğunuzu Ciddiye Alın

Bazen büyükler,kendileri çocukken hiç yaşamamışlar gibi çocukların korkularını hafife alırlar. Ama ciddiye alınmama duygusunun ruhsal dünyalarındaki etkileri,tahmin ettiğimizden daha büyüktür. Eğer korkular çocuğun yaşamını engelliyorsa mutlaka bir yardım alınmalı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Ergenlik Erken Başladığında

Ergenlik değişimleri, beyin seks hormonlarının üretimini tetiklendiğinde başlar. Fiziksel değişimler tahmin edilebilir bir düzene göre gelişse de her çocuk ergenliği kendine özgü bir hızda geçirmektedir.
Total
0
Share