Aşırı Heyecan Erken Boşalma Nedeni mi?

Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozuklukları içinde en sık görülen erken boşalma sorununu tüm yönleriyle sizin için Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Ürolog Burak Özkan’a sorduk.

Erken boşalma nedir ? Normal süre ne olmalıdır?
Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozuklukları içinde en sık (her üç erkekten birinde) erken boşalma görülmektedir. Erken boşalma ile ilgili çeşitli tanımlar olmasına rağmen günümüzde en sık ve yaygın olarak ilişkiye girmeden önce ya da girdikten sonraki bir dakika içinde boşalma olması durumu olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak normal bir ilişki için sürenin 5 dakika civarında olması beklenmektedir.

Erken boşalma nedenleri fiziksel midir,psikolojik midir?
Erken boşalmanın hayat boyu devam eden tipi ve sonradan kazanılmış olmak üzere başlıca iki çeşidi bulunmaktadır. Hayat boyu devam eden şeklinde altta yatan faktör genellikle psikolojik iken sonradan kazanılmış şeklinde ürolojik nedenler,psikolojik nedenler,endokrin sebepler ve nörolojik sebepler rol oynayabilir.

Yaş ilerledikçe erken boşalma görülmesi normal midir?
Evet,erkeklerde yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle ereksiyon devamında eskiye oranla zorluk meydana gelebileceğinden ilişki süresinin kısaltılması amacıyla erken boşalma görülebilir. Bu şekildeki bir problemde esas olarak ereksiyon bozukluğunun altında yatan faktör bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Erken boşalma daha çok genç ve cinsel deneyimi az erkeklerde mi görülür?
Erken boşalma en sık rastlanılan cinsel fonksiyon bozukluğudur. Cinsel olarak aktif erkeklerin % 5-40’ında bu problemin olduğu varsayılmaktadır. Erken boşalma adolesan ve genç erkek yaş grubunda daha çok gözlenmektedir. Burada özellikle cinsel deneyimin az olduğu erkeklerde aşırı heyecana bağlı veya kendisini kontrol etmeyi bilmemeden kaynaklanan faktörler rol oynar. Yine kişinin düzenli cinsel hayatının olmaması da erken boşalma konusunda rol oynamaktadır. İlk ilişkide veya cinsel ilişkiye bir müddet ara verildikten sonraki ilk birleşmede erken boşalmak normal olarak kabul edilebilirken durum süreklilik arz ediyorsa bu sorundan bahsetmek gerekir.

Erken boşalma üzücü basit bir olay mıdır? Sağlık açısından tehlikeli olabilir mi?
Öncelikle erken boşalmanın hayatı tehdit eden bir durum olmadığının bilinmesi gerekir. Ancak mutlu bir birliktelik için en önemli gereklerden biri de mutlu bir cinselliktir. Cinsellikte her iki tarafında tatmin olması önemlidir. Erken boşalma cinsel mutluluk açısından hem erkeği hem de kadını etkileyen bir problem olarak üzücü olabilmektedir.

Erken boşalmanın altında yatan ciddi bir hastalık olabilir mi?
Başlıca neden psikolojiktir,bunun yanı sıra düzensiz cinsel ilişki,gerginlik,heyecan,stres gibi faktörlerde erken boşalmada rol oynamaktadır.
Erken boşalmanın başlangıçtan beri ya da başka bir probleme bağlı sonradan mı ortaya çıktığını bilmek gerekiyor. Eğer bu sorun üriner sistemdeki bir hastalığa bağlı ise öncelikle bunu tedavi etmek gerekmektedir. Yine bu hastalarda endokrinolojik değerlendirme ve nörolojik sebeplerde araştırılabilir. Özellikle tiroid fonksiyon bozukluklarını araştırmak ve hastanın geçirdiği nörolojik olaylara bakmak gerekmektedir.

Nasıl tedavi edilir ?
Günümüzde erken boşalmanın nedenleri ve tedavisi konusunda etkin ve kanıtlanmış bilgiler bulunmamakla birlikte çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması veya kombine edilmesi ile etkin bir biçimde önüne geçilebiliyor. Bazı çiftler bu durumu normal kabul ederken,çağımızda bilgiye ulaşmanın daha kolay hale gelmesi neticesinde sorunu fark edip bir uzmana başvuranların sayısında artış görülüyor.

Tedavide erkeğin yaklaşımı,sorunun net olarak ifade edilebilmesi,tedaviyi kabul etmesi ve düzenli kontrollere gelmesi başarıyı olumlu etkileyen faktörlerdir. Sadece erken boşalma endikasyonu için üretilmiş ilaç bulunmamakla birlikte,bazı ilaçların yan etkilerinden faydalanma ya da bitkisel desteklerden faydalanma söz konusu olabilmekte. Kişinin psikolojik açıdan desteklenmesi veya kendisini kontrol edebilmeyi öğrenmesi de bu durumun tedavisinde önemli rol oynamakta.

Erken boşalma da geciktirici krem veya sprey kullanımının yeri nedir?

Bu yöntemler de erken boşalmanın tedavisi konusunda hastalarımıza yardımcı olmaktadır. Ancak hastalarımızın bir hekime danıştıktan sonra,hekimlerin önerileri doğrultularında bu ürünleri kullanmasında fayda vardır. Aksi halde penis cildinde tahriş,kızarıklık ve ciddi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Bu ürünlerde enfeksiyon riski var mıdır?

Genellikle penis cildi üzerinde açık veya enfekte bir yara varsa zaten bu tarz ürünler önerilmez. Ancak sağlam bir cilt üzerinde hekimin önerdiği ürünlerde genellikle böyle riskler bulunmaz. Ancak kişiler kendilerine göre bir ürün tercih edip kullanırlarsa,oluşabilecek alerjik reaksiyonların üzerine enfeksiyon da ilave olabilir.

Doç. Dr. Burak Özkan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share