Bacaklarda Varisler

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi,uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor.

Yaşla birlikte bu olasılık da artıyor. 50 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde varis görülüyor.
 

Varisin 4 tipi bulunuyor:

1. Örümcek ağı

Telanjiektazi de denilen bu damarlar ciltte yüzeyel yerleşim gösteriyor. 1 mm. veya daha az çapta oluyorlar. Elle hissedilmiyorlar. Genellikle kırmızı renkliler. Bölgesel olarak yıldız şekilli veya örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar olup tüm bacağı sarabiliyorlar.

2. Retiküler varisler

Ciltten hafif kabarık,çapları 4 mm.’den küçük olan mavi renkli,elle zor hissedilebilen varisler.

3. Büyük toplardamar varisleri (Safen ven varisleri)

Büyük ve küçük safen venlerinin seyirleri boyunca görülen büyük geniş kıvrımlar oluşturan,elle ve gözle kolayca fark edilebilen varisler. Bunlar 3 mm.’den büyük çaplılar. Cilt altında seyrettikleri için genellikle derinin rengini değiştirmiyorlar. Damarın kendine ait yeşilimsi renginin yansıması görülüyor. Deriden kabarık olup,ayakta durmayla belirginleşiyorlar. Yatıp,bacaklar yukarı kaldırıldığında kayboluyorlar.

4. Derindeki büyük damarların varisleri

Bu toplar damarlar bacakta derin tabakada bulunuyorlar. Varisleri dışarıdan görünmüyor ancak bacakta ödem ve dolaşım bozukluğuna yol açabiliyorlar.

Prof. Dr. Cem Alhan

Total
0
Shares
Related Posts

Hala Harekete Geçmediniz Mi?

Fiziksel aktivite yapmak çoğumuz için formda kalmanın en etkili yollarından biri. Ancak Form’da kalmak teriminin sizin için ne…
Total
0
Share