Bebeğin uyku alışkanlığı nasıl geliştirilir?

Bebeğinizin geceyi ve gündüzü ayırt etmesi için yapabileceklerinizi öğrenmek için okuyunuz.

Bebeğiniz iyi uyku alışkanlıklarını 6 hafta gibi erken bir dönemde geliştirebilir. Düzgün ve düzenli bir uyku alışkanlığı oluşturabilmek için ‘anahtar’ bebeği her gün aynı saatte henüz uyanıkken yatağa koymak,aynı saatte altını değiştirmek ve bir gece uykusu rutini geliştirmektir. Bebeğiniz için ideal uyku ortamı hafif loş ışık (hemen hemen karanlık),sessiz ve rahat edebileceği ısıda bir odadır ve gece uykusuna hazırlık yaparken her hareketinizin huzurlu ve sakin olmasına önem vermelisiniz. Sakin hareket ederken gece uykusu rutinini çok uzun sürdürmemeli ve 5-10 dakika gibi bir sürede tamamlamalısınız.

Gece ve gündüzü ayırt etmesini sağlayıp gündüz çok uzun saatler uyumasını önleyerek,sakin ve huzurlu gece beslemesi ve ılık bir banyo yaptırarak rahatlatabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir ortam yaratıp gece uykularının huzur ve mutluluk verici olduğunu ve korkmaması gerektiğini hissettirebilirsiniz ve sonunda uzun uykularını geceye kaydırabilirsiniz. Bebeğinizin uykuya dalarken sallanmak,sizi uyurken yanında istemesi,beslenme istemesi gibi negatif alışkanlıklarını pozitif olanlarla (kendi kendine uyumasını,uyandığında kendini huzurlu hissetmesini sağlamak gibi) değiştirmeniz gereklidir.

Dr. Pınar Keskin

Total
0
Shares
Related Posts

Yulaf

Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir.

Yüzünüz Eskisinden Bile Daha Güzel Olabilir

Yüz haritasıyla yüz hatlarını, aslında olması gerektiği hale döndürmek mümkün. Bunun için farklı uygulamalar, kullanılan farklı malzemeler var ve başvurulan 3 boyutlu bilgisayar programları mevcut . . .
Total
0
Share