Bel Ağrısı mı Yoksa Böbrek Ağrısı mı?

Bel ve böbrek ağrıları sık sık karıştırılan bir durumdur. Şikayeti olan kişinin durumu ayırt edebilmesi çoğu zaman mümkün olmayabilir.

Hastanın ayırt etmesi her zaman kolay değildir. Bel ağrıları kas,kemik ve eklem kaynaklı olduğundan kişinin hareketini kısıtlar özellikte olabilir.

Böbrek ağrısı belirtileri:

  • Hasta yatakta sağa sola dönmede zorlanır,
  • Bir tarafına yatamaz,
  • Belirli bir pozisyonda rahat eder,
  • Sabahları belirgin olan ağrı,aktiviteyle birlikte azalabilir.

Bel ağrıları orta hattaki bel kemiğinin her iki yanında,her iki böğürde duyulabilir. Oysa böbrek ağrısı çoğu zaman etkilenen böbrek tarafında,yani tek taraftadır. Kişinin bel ağrısına eşlik eden bacak ağrısı,uyuşması veya kuvvet kaybı da var ise bel fıtığı veya diğer sinirlere baskının olduğu durumlar akla gelmelidir. Böbreğin idrar yolunun taş ile tıkandığı durumlarda ise çok şiddetli,kolik adı verilen ve sanki bir bıçak batar gibi diye tariflenen ağrı gelişir. Ağrılara bulantı,kusma ve idrar yakınmaları eşlik edebilir.

Böbrek ağrısı hangi böbrek hastalıklarının habercisi olabilir?
Böbrek ağrısı böbrek taşı hastalığı,böbrek kistleri,böbrek enfeksiyonu,böbrek küçüklüğü,idrar yolu tıkanıklığı ve böbrek tümörlerinde hissedilir. Ağrının çeşidi ve özellikleriyle hastalık tanısının konması mümkün değildir. Yan tarafında ağrısı olan kişide muayene ve diğer testlerin yanı sıra böbreğin ultrason yöntemiyle görüntülenmesi ve normal olduğunun teyit edilmesi önemlidir.

Dr. Fatih Çanaklı

Total
0
Shares
Related Posts

Anjiogram’dan Sonra Hastane Bakımı

Yakınmalarınız sonucunda hekiminizin önereceği anjiogram işleminin gerçekleştirilmesinden sonra kendi odanıza veya ayrı bir dinlenme odasına alınacaksınız.
Total
0
Share