Güneşi Dikkatte Alın…

Yaz Boyunca Dikkat Edin Ki Güneş Sizi Etkisi Altına Almasın..

Yaz boyunca alışkanlık haline getirmemiz gereken başlıca davranışlar şu şekilde sıralıyor:

  • Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00–15.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın. Deniz kenarında dinlenirken gölge alanları tercih edin.
  • Özellikle açık tenliyseniz,vücudunuzun elbiselerinizin dışında kalan kısımlarına,güneşe çıkmadan yarım saat önce,yüksek koruma faktörlü kremler sürün.
  • Aşırı sıcak ve nem,solunumunu bozarak çarpıntıyı artırır. Bu yüzden kapalı alanları yeterince havalandırın. Ortamı,mümkünse klimayla soğutun. Klima kullanırken ani soğuk ortam oluşturmayın.
  • Günde en az bir kez ılık duş alarak gözeneklerinizi temizleyin. Ilık duş aşırı terlemeyi ve enfeksiyon oluşumunu önler.
  • Kalbinizi yormamak ve güneş çarpmasını önlemek için öğle saatlerinde spor yapmayın. Spor için sabah erken saatleri veya akşam üzerini tercih edin.
  • Yürüyüş,tenis ve yüzme gibi kardiyovasküler sporlar yapın. Spordan önce fazla yemek yemeyin. Spor sırasında yanınıza bol sıvı alın.

Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Total
0
Shares
Related Posts

İşitme Kaybı Zamanında Müdahale ile Önlenebiliyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyha Kahya Aydoğan, iletişimden sosyal gelişime kadar birçok alanda sorunlara yol açabilen işitme kayıplarının temelinde yatan sorunun erken dönemde tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Saçınızın Zamanı

Saçlarımız sağlığını yitirmeden önlemleri almak uzun yıllar kaliteli ve canlı görünümde saçlara sahip olmayı getirecektir.
Total
0
Share