‘Ben’e Bıçak Değdirmeyin’ Sözü Sizi Yanıltmasın!

Et benlerini aldırmada birçok yöntem uygulanabilir.

Et benlerini aldırmada birçok yöntem uygulanabilir. Eğer ben kişiyi rahatsız ediyor ise;

  • Kriyoterapi Yöntemi:Dondurma yöntemi,
  • Koter Yöntemi:Yakma yöntemi,
  • Lazer yöntemleri ilesakınca yaratmadan ve belirgin iz kalmadan yok edilebilir.


Normal Ben Nasıl Aldırılır?

Masum benlerde lazer yöntemi uygulanabilir. Kozmetik kaygılarda ön plandaysa ve hasta cerrahi işlem yaptırmak istemiyorsa lazer yöntemi uygulanabiliyor. Ama özellikle bu "ben" displastik ise,ileride hastayı tehlikeye sokabilir. Çünkü lazer veya koterle alınan ben hücrelerinin deri altında kaldığı saptanmıştır. Bu ben hücreleride deri altında tam olarak kaybolmuyor. Bu yüzden kanserleşme ihtimali olabiliyor. O yüzden ben türüne göre cerrahi işlem uygulanması daha doğru oluyor.

Cerrahi işlem daha kesin çözüm müdür?
Cerrahi işlem kesinlikle daha uygundur. Çünkü cerrahi olarak alınan ben mutlaka patolojiye gider. Cerrahi işlem ile alınan benlerin sınırları tam olarak temizlenmiş mi,hücrelerde kanserleşme ihtimali var mı bunlar belirlenebiliyor. Halk arasında “bıçak değdirmeyin;sonradan problem çıkar” gibi yanlış bir inanış vardır. Zaten malign melanom gelişmiş bir hastada,ilk etapta hastalık ben biçiminde görünüp alınabiliyor. Alınan ben kötü huylu bir ben olduğu için zaten yayılmış veya son aşamasında bile olabiliyor. Bu işlemden sonra hasta,kanser yayıldığı ve geç kalındığı için kaybedilebiliyor. Yani bu durumda ben geç kalınma sonucu alınmış ve kanser yayıldığı için ölüm gerçekleşmiş olabilir. Ama insanlar ben alınması sonucu ölümün gerçekleşmiş olduğuna inanırlar. Böyle bir şey kesinlikle yoktur. Masum benlerde cerrahi işlem en tercih ettiğimiz işlemdir. Hiçbir şekilde aldırdıktan sonra tehlike kalmıyor.

Ben aldırma işlemi iz bırakır mı?
İz kalıyor. Ama özellikle yüz bölgesinde,estetik dikiş atılabilir. Hasta sonrasında uygun bir jel,krem kullanabilir. Arkasından eğer gerekirse iz kaldığından dolayı karbondioksit franksiyonel lazerlerle izin azaltılma yoluna gidilebilir. Ancak genellikle kozmetik açıdan çok kötü bir iz kalmıyor. O açıdan çok fazla düşünmek gerekmiyor. Ben büyük ise,yüzde fonksiyon bozan bir yerde bulunuyorsa,tehlikeli bir tür değilse lazer yöntemi kullanılabilir. Bazen lazer sonrasında da iz kalabiliyor. Sonuçta hekimin tecrübesine ve kararına göre değişebilir. Ben aldırma sonrasında;silikonlu jeller,bazı enzim içeren kremler dışında güneşten koruma tabiî ki önemlidir. Ben alındıktan sonra 3-4 hafta lezyonun mutlaka güneşten korunması gerekiyor.

Dr. Funda Güneri

Total
0
Shares
Related Posts

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler; şekerli suların karbondioksit gazı ile işlenerek elde edilmesi ile ortaya çıkar. Gazlı içeceklerin pH değerleri 2,4 ile 4 arasında olduğu ...
Total
0
Share