Bir Sağlık İksiri Olarak Yoga

Yoga artık çağdaş yaşamın gerektirdiklerinden olan yoğun iş temposu yüksek katlı binalarda oturma stresi günümüzün vebası olan stres gibi konulardan kendimizi uzak tutmak için yapılacak en güzel en rahatlatıcı spor yönteminden biridir.

Yoga daha çok stresten kurtulmak ve yorgunluklardan arınmak için yapılır. Gün geçtikçe daha çok insan günü stresinden kurtulmak daha kaliteli bir yaşam şekline dönmek için yoga dersleri almaya başlamıştır. Bu şekilde günlük pratik yaşamının kalitesini arttıran insanlar her geçen gün saha da çoğalmaktadır.

Yoganın Temel Felsefesi Nedir?

Yoganın temel felsefesi vücudu ancak öncelikle zihni dinç ve zinde tutmaktır. Yogaya başlamadan öne yoganın tüm vücuda iyi geçeceğini düşünmek ve işe yaramama durumunu asla düşünmemek gerekir. Yoga şuan batıda daha çok kullanılır.

Yoganın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Yoga yapan insanlarda aşağıdaki olumlu değişmeler meydana gelmiştir:

  • Kas ve eklem ağrılarından kurtulmuşlardır.
  • Omurga ve omurilikleri güçlenmiş ve sırt ağrıları da gözle görülür bir şekilde azalmıştır.
  • Genel sağlık durumunda hissedilir iyileşmeler görülmüştür
  • Vücuttan inanılmaz bir denge meydana gelmiştir
  • Kan şekeri düzeyi normal seviyelerdedir.
  • Kolesterol oranları çok azalmıştır. Buradan da yoganın kolesterol ve kan şekerine olumlu etkileri ortaya çıkıyor.
  • Yoga zayıflamaya da yardımcı oluyor.
  • Yoga vücudu ve zihni boşaltarak vücuttaki dengenin yeniden kurulmasına büyük katkıları oluyor.
  • Şeker hastalığı, astım, obezite, yorgunluk, damar sertliği gibi hastalıklarda yoga yapan insanlarda gözle görülür iyileşmeler sağlanmıştır.

Yoga pratikte uygulamalı bir spordur ve yapması oldukça basittir. Günlük egzersizler, günün stresinizi atmak ve hayatınıza mutluluk katmak için çok iyi bir yoldur.

1. Stresi Azaltma

Yoga, stresin vücudunuzda yarattığı etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. Yoganın faydalarından bir tanesi, rahatlama sağlaması ve vücudunuzdaki kortizol miktarını düşürmesidir.

2. Ağrıyı Azaltma

Her gün yoga yaparak, vücudunuzdaki ağrı ve sancıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ciddi sağlık sorunları olan çoğu kişi, bu tarz egzersizlere(meditasyon gibi) devam ettiklerinde daha az ağrı hissettiklerini bildirmiştir.

3. Daha İyi Nefes

Her gün yoga yaparak, daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğreneceksiniz. Bu durum, ciğerlerinizin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olacak ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır. Bu, yoganın en etkili faydalarından biridir.

4. Esneklik

Vücudunuzun esnekliğinin arttığını hissedeceksiniz. Böylelikle, vücudunuzu daha fazla şekle sokabileceksiniz. Yoga seanslarında, bazen, ayak parmak uçlarına bile uzanamayanlarla karşılaşılmaktadır.  Yoganın faydaları arasında; vücudunuzdaki kasları, tendonları ve ligmentleri uzatarak, daha esnek olmanızı sağlamak da vardır.

5. Gücü Arttırma

Yoga pozisyonları, vücudunuzdaki tüm kasların kullanılmasını sağlar ve gücünüzün tepeden tırnağa artmasına katkıda bulunur. Yoga ve günlük egzersizler, kemiklerinize yakın olan kasların güçlenmesini sağlayacaktır. Bu durumda, iskelet sisteminiz daha iyi desteklenir.

6. Kilo Kontrolü

Yoganın kilonuzu da etkilemeye başladığınızı göreceksiniz.  Bunun için genellikle günlük egzersizler tavsiye edilir; fakat yoga vücudunuzdaki kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olarak kilo vermeniz  ve yağ yakmanızda kolaylık sağlar.

7. Dolaşımı Düzenleme

Yoga, vücudunuzdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Kan basıncınızın ve nabız seviyenizin daha düşük olması, yogaya devam etmenizin size getirdiği faydalardır.

8. Kardiyovasküler Durum

Yoganın en yumuşak stilde yapılanı bile genel dayanıklılığınızı arttıracaktır.  Yoganın en önemli faydalarından bir tanesidir. Günlük egzersizler sırasında aldığınız oksijen miktarının artmasına yardımcı olur.

9. Şimdiki Zamana Odaklanma

Yogaya her gün devam ederek, koordinasyonunuzu, hafızanızı, reflekslerinizi ve konsantrasyonunuzu geliştirebilirsiniz. Bunlar, yoganın uzun vadede size getireceği faydalardır.

10. İç Huzur

Bir insan başka ne isteyebilir ki!  Bu, çoğu kişinin yoga yapmasının temel nedenlerinden biridir. Aynı zamanda, yoganın en önemli faydaları arasındadır ve kazanması kolay olanlardan bir tanesidir.

Yoganın faydaları ciddi manada çok yönlüdür. Şimdiye kadar bahsettiğimiz bütün özellikleri tek bir seansta sağlayabilen başka hiçbir egzersiz yoktur. Yoganın çok kolay olduğunu düşünüyorsanız, bir seans da olsa mutlaka yogayı denemelisiniz. Böylelikle, tam da aradığınız şey olduğunu keşfedebilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share