Boyun Bölgesindeki Şişliklere Dikkat

Bir enfeksiyon ya da takılan bir küpe nedeniyle boyun bölgesinde zaman zaman bazı şişlikler oluşur. İhmale gelmez çünkü tümör olabilir.

Boyundaki Şişlik Küpeden mi Yoksa Tümör mü ?
Takılan bir küpe ya da yaşanan bir enfeksiyon boyunda minik kitlelere neden olabiliyor. Bu şişlikler basit gibi görünse de zaman zaman başka sorunlarla karıştırılabiliyor. Toplumda çok da bilinmeyen tükürük bezi tümörü,bu rahatsızlıklardan biri. Kulağın ön tarafı ve çene altında dört adet,ağız içerisinde ise serpiştirilmiş tükürük bezleri bulunuIyor. Bu bezlerin içinde zaman ‘ zaman urlar oluşuyor. En önemli belirtisi şişlik olan bu urlar,iyi ya da kötü huylu olarak karşımıza çıkabiliyor.

Kötü huylu kistler tedavi / edilmediğinde ölüme bile neden olabiliyor. Tükürük bezi tümörü tedavisinin tek yolu ise ameliyat. İyi ya da kötü huylu olsun tükürük bezinde ur oluşması durumunda ilk olarak ameliyatla bölge temizleniyor. Tanı ise anca patoloji sonucundan sonra konulabiliyor .

Boyun Bölgesinde Yer Alan Şişliklere Önem Vererek Dikkat Etmek Gerekli
Ağzımızın içerisinde,kulağımızın ön tarafında ve çenemizin altında bulunan tükürük bezleri tat almaktan yiyeceklerin parçalanmasına kadar birçok işlevi yerine getiriyor . Normal zamanda varlığından haberdar olmadığımız tükürük bezleri,içerisinde oluşan kitleler nedeniyle fark ediliyor .

Çenenin Alt Kısmında

Kulağın ön tarafında ve çenenin alt kısmında oluşan kitleler,kendilerini şişlikle,ağız içindekiler ise kabartılarla belli ediyor. Bu tip sorunlar yaşayanların hiç vakit kaybetmeden Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olması gerekiyor. Boyun bölgesinde oluşan kitleler gözle görülür olduğu için çok daha kolay teşhis ediliyor. Ancak ağız içinde oluşan tümörlerin fark edilmesi o kadar kolay olmuyor. 18 yaşın üzerindeki herkesin KBB muayenesi olması tükürük bezi tümörlerinin erken teşhisinde büyük önem taşıyor. Bu şişlikler fark edildiğinde tedavi için cerrahi müdahale gerekiyor.Kitle alındıktan sonra yapılan patolojik muayenin ardından iyi yada kötü huylu olduğu anlaşılabiliyor.Kitlenin kötü huylu olmasının zaman zaman gösterdiği tek belirti ise ağrı. Eğer kitlede ağrı varsa çok hızlı hareket etmek ve acil bir şekilde cerrahi müdahale yapmak gerekiyor.

Doç. Dr. Aras Şenvar

Total
0
Shares
Related Posts

Aşılar bebeğin doğumu ile başlar!

Aşıdan sonra oluşan antikorlar vücutta uzun süre kalırlar.Mikropla karşılaşma anında mikrobun vücuda girmesine engel olarak hastalık oluşmasını engellerler.

Genç Erkekler Erken Andropoza Dikkat!

Andropoz erkeklik hormonu düşüşü ve buna eşlik eden cinsel/fiziksel aktivite azalması ile birlikte sperm sayısı azalmasıdır. Genellikle 50 yaştan sonra başlar ama 30 yaşında bile görülebilir.

Nerede O Eski Bayramlar…

Geçen zaman, değişen dünya, eskiye özlem duyma, yeniye uyum sağlama, insanların hayatlarında kabul ettiği gerçeklerin arasında yer alıyor. Bu noktada bayramların hayatımızdaki yeri de git gide değişiyor belkide...
Total
0
Share