Bu Gün Sigaraya Hayır Deyin

Bir gün tek bir nefes için savaş vermek istemiyorsanız,nefesinizin kıymetini bilin,kendinizi zehirlemekten vazgeçin,bu gün sigaraya hayır deyin.

Nefes;

Bir bebeğin yaşadığının ilk kanıtı… ilk çığlığın önemini bir anneden başka kim bilebilir ki? gözyaşları içinde bir can dünyaya getirdiğini müjdeleyen çığlıkların heyecanını…

Ya sevdiği bir kişinin nefesini duymayı kim istemez? Ona bir nefes kadar yakın olmayı,ya da sevdiği için bir nefes kadar vazgeçilmez olmayı ? Nefesinizin sevdiğinizin nefesine karışmasını…

Sabaha kadar hasta birinin nefesini izleriz,yaşamını devam ettirdiğinin belirtisidir,gözümüzü bile kırpmayız,hatta eğer hastamızı kaybedersek,eskiden gelme alışkanlıkla üstüne bıçak koyarız,eğer yaşıyorsa nefesi ile hareket etsin diye…

Daha nasıl anlatmalı bilmem insanlara tek bir nefesin önemini? Tam 10 senedir uğraşıyorum,bu kadar hayati öneme sahip bir tek nefesin Sigara tiryakileri tarafından aşağılanışına engel olmak için uğraşıyorum.

İnsan niçin kendini zehirler? Şu hayatta bir yandan var oluş savaşı verirken bir yandan da yok oluşunu nasıl hazırlar? Ne eğitim düzeyi,ne yaş hiç biri sigara bağımlılığından korumuyor insanı,ya da ondan vazgeçmesini kolaylaştırmıyor?

Bağımlılık konusunda yıllardır eğitim alıyorum,sigara bağımlılığının bir eroin,esrar,kokain bağımlılığından bir farkı olmadığını görüyorum,ancak insanların kullanım sayısına baktığımızda sigara bağımlılığının diğer madde bağımlılıklarından ne kadar fazla olduğunu görüyoruz,artık tıp kitaplarında çocukluk çağı hastalıkları içinde sayılıyor. İtiraf etmeliyim ki en zorlandığımız grup sigara bağımlıları çünkü toplum tarafından hoş görülen,yasal,her yerde kolaylıkla bulunabilen,ucuz bir madde. Bir nefes için,yaşamak için koşturan insanların,her sigara nefesi ile yok oluş hikayesi başlıyor sonunda….Akciğer kanserleri,gırtlak kanserleri,mesane kanserleri,astım,KOAH….Ve çaresiz hasta yakınlarının da acı dolu hikayesi,onların hikayelerine karışıyor,sel olup akıyor gözyaşları…

Bundan 10 yıl önce seminerlerimde;“Bir gün gelecek,devlet eliyle okullarda,hastanelerde,toplu yaşam alanlarında sigara yasaklanacak”diyordum. İşte sonunda gerçekleşti.

O kadar önemsiyorum ki bu yasayı,bir insan olarak,bir doktor olarak,bir anne olarak.

Bir gün tek bir nefes için savaş vermek istemiyorsanız,nefesinizin kıymetini bilin, kendinizi madde karşısında aciz bir şekilde zehirlemekten vazgeçin,gelin bu gün sigaraya hayır deyin.

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Ramazan Ayında Sigarayı Bırakmak Daha Kolay

Son yıllarda ülkemizde de sigara bağımlılığı ile mücadele ilk sırayı almıştır. Gerek halkı bilinçlendirici ve bırakmaya özendirici çalışmalar gerekse içme alanlarının kısıtlanması Ülkemizdeki sigara içici sayısında azalma sağlamıştır.

Kilo Almadan Sigarayı Bırakmak

19 Temmuzla birlikte sigara içenlerin hayatında çok büyük değişiklikler oldu. Artık sigara içmek iyice zorlaştığına göre bırakmanın da zamanı gelmiş demektir diye düşünüp bırakmak isteyenler oldukça fazla.
Total
0
Share