Çekirdek Yemek Çene Eklemini Bozabiliyor!

Çiğnemekte zorluk çekiyorsanız, çenenizden olmaması gereken sesler geliyorsa çene eklemi rahatsızlığı açısından değerlendirilmenizde fayda var demektir.

Çene eklemini bozan nedenler:

1. Normal istirahat halinde üst ve alt dişler arasında temas olmamalı ve dil üst çenede istirahat halinde olmalıdır. Bu durum çene civarındaki kasların gevşek olduğu ve eklemi en az zorlayan konumdur. Dişleri sürekli sıkmak bu kasları zorlamakta ve ağrıya neden olmaktadır. Bu sıkma gündüz istemli olabildiği gibi,gece irade dışı olarak da diş gıcırdatma şeklinde ortaya çıkabilir.

2. En büyük nedenlerden biri de çenenin kapanış bozuklukları ve dişlerle ilgili sorunlardır. Bir tek eksik diş ve yüksek bir dolgu bile çene eklemindeki normal düzeni değiştirebilmekte,çevredeki kasları yormakta ve şikayetlere neden olabilmektedir.

3. Tek taraflı çiğneme eklemi bozan bir başka nedendir. Hastalar bir tarafın daha çok ağrıdığı durumlarda haklı olarak diğer taraf ile çiğnemeyi tercih edeceklerdir. Bu,çiğnenen taraftaki kasların aşırı gelişmesine,çiğnenmeyen taraftaki kasların zayıflamasına yol açar. Çene ekleminin düzeni bozulduğu gibi,hastanın yüzünün asimetrik görünmesine de sebep olabilir.

ÇEKİRDEK VE TELEFON DA NEDENLER ARASINDA

4. Stres ve üzüntülerin,çene eklemi ağrısının oluşmasında büyük bir yer işgal ettiğini görürüz. Bu durum çene civarı ve boyundaki kaslarda yüklenmelere sebep olarak dengesiz bir yük dağılımı oluşturmaktadır.

5. Baş,boyun ve çene ile ilgili darbeler çene sorununu başlatıcı bir faktör olabilir.

6. Tırnak yeme,sakız çiğneme,devamlı ağızdan nefes alıp verme,çekirdek yeme,pipo içme,uzun süre telefonla konuşma,keman çalma da çene eklemi hastalıklarını kolaylaştıran diğer sebeplerdendir.

7. Tabii ki neden her zaman böyle masum olmaz. Bazen çene şikayetleri vücuttaki ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunlar tümör,enfeksiyon ve iltihaplı romatizma gibi hastalıklardır.

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Ceren Saruhanoğlu

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kalbimize Yapacağımız 11 İyilik

İnsanın kalbine yapacağı en büyük iyiliklerin başında diyetine dikkat etmek geliyor, beslenmeyi düzenleyerek koroner arter hastalıklarından ölüm riski yüzde 30-60 oranında azaltılabiliyor, kalbimiz için yapabileceğimiz 11 iyilik:
Total
0
Share