Cep telefonu var, evlerde tuvalet yok

Hindistan’da Jarhend’in yüzde 77’sinde, Orissa’nın yüzde 76.6’sında ve Bihar’ın yüzde 75.8’inde evlerde tuvalet bulunmuyor.

BBC

Hindistan’da Jarhend’in yüzde 77’sinde,Orissa’nın yüzde 76.6’sında ve Bihar’ın yüzde 75.8’inde evlerde tuvalet bulunmuyor. Halkın nerdeyse yarısının tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda gidermesi nedeniyle bunun hala çok büyük bir problem olduğunu belirten nüfus sayım genel müdür C. Chandramouli,hiç hijyenik olmayan bu alışkanlığın eğitimsizlikten,kültürel ve geleneksel sebeplerden kaynaklandığını söyledi.

Hindistan’da son yapılan nüfus sayımında 1.2 milyarlık nüfusun nerdeyse yarısının evlerinde tuvaletlerinin olmadığı ancak yarıdan fazlasının cep telefonuna sahip olduğu ortaya çıktı.
Nüfus sayımına göre 246,6 milyon haneden yüzde 46.9’un evlerinde tuvalet bulunuyor.
Halkın yüzde 49.8’in ise tuvalet ihtiyacını dışarıda giderdiği biliniyor. Geri kalan yüzde 3,2’si ise halka açık tuvaletleri kullanıyor.
2011 yılında yapılan nüfus sayımında,evlerdeki mallar ve tüketim maddeleri araştırılırken evlerin yüzde 63,2’sinde telefon olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar,sayım sonuçlarının Hindistan’da halkın yaşam koşullarına hakim olan çelişkilerin göstergesi olduğu görüşündeler.
Sayım sonuçlarını değerlendiren uzmanlar,milyonlarca insan üstün teknolojiye ve tüketim mallarına ulaşabilirken çok sayıda yoksul insanın ise temel yaşam standartlarından yoksun olduğunu eklediler.

Bu üç kent Hindistan’ın yüksek nüfuslu ve en fakir bölgeleri arasında bulunuyor. Bu bölgelerde kişi başına düşen günlük gelirin bir dolardan az olduğu belirlendi. Nüfus sayım sonuçlarına göre Hindistan’da artık nüfusun büyük bir kısmı çekirdek aile olarak yaşıyor.
Hanelerin yüzde 70’inde tek bir çift yaşıyor.

Bu da kan bağına dayalı geniş ailelerin norm olduğu bir toplum için köklü bir değişim.
Yapılan araştırmada ayrıca insanların bilgiye ve eğlenceye ulaşım şekillerinin de değiştiği görülüyor.
Hindistan’da nüfusun yarısından fazlasının,yüzde 53,2’sinin cep telefonu var.
Evlerinde televizyonları olan nüfusta yüzde 16’lık bir artış görülürken radyo sahibi olanlardaysa yüzde 15’lik bir azalma görülüyor.
Elde edilen verilere göre hanelerin yüzde 47,2’sinde televizyon var,radyo sahibi olanlar ise sadece yüzde 19,9.
Hindistan’da halkın internet bağlantısı olan bilgisayarlara ulaşma oranı ise nüfusun yüzde 3,1’yle hala çok düşük bir seviyede.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflattığı Söylenen Bitkisel Ürünlere Dikkat!

Mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik, yeşil çay, at kuyruğu, limon yağı, ardıç tohumu, acı biber... Bu 9 bitki içeriğine sahip ürünleri kullanmadan önce bir uzmana başvurun, sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz!
Total
0
Share