Cinsel İstismar, Çocukta Büyüme Geriliğine Neden Olabilir

Çocuklara uygulanan duygusal,fiziksel ve cinsel istismar,uzun vadede fizyolojik ve ruhsal hastalıklara yol açmaktadır.

Çocuğun İstismarı
Çocuğun istismarı ve şiddet uzun süreli izler bırakır. Çocuğun büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyen her türlü davranış olarak tanımlanan çocuk istismarına insanlık tarihi boyunca her kültürde rastlanmaktadır.Dünyanın ortak sorunu olan çocuk istismarı ve şiddet konusunu değerlendiren uzmanlar,çocuklara uygulanan duygusal,fiziksel ve cinsel istismarın,uzun vadede fizyolojik ve ruhsal hastalıklara yol açtığı görüşünde birleşmiştir.
Bir toplumun ilerleyebilmesi için,o toplumda yetişen bireylerin de bedensel,ruhsal ve sosyal yönden de sağlıklı olması gerekmektedir.

Çocuklarımızı Korumak İçin Farkındalık Yaratmalıyız.

Maalesef çocuk istismarına her kültürde,her toplumda rastlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1-14 yaş grubundaki 40 milyon çocuk istismar veya ihmale uğramakta,desteğe ihtiyaç duymaktadır. Elbette,konunun yeterince bildirilmemesi,tanı konulmasındaki güçlükler,inkâr edilmesi ve gizli kalması bu sorunun önemini daha da artırmaktadır. Buna karşın Türkiye’de çocuk istismarına karşı farkındalığın artması ülkemiz açısında sevindiricidir. Ne kadar çok bu konuyu dillendirir ve üzerine gidersek çağımızın kanayan yarası olan çocuk istismarının önemine o kadar dikkat çekebiliriz.

İstismar,Çocukta Büyüme Geriliğine Neden Olur

  • Çocuklara uygulanan fiziksel istismarın etkileri arasında uzun vadede çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır.
  • Duygusal istismara örnek olarak ‘küçük düşürme,aşağılama,tehdit etme,başka çocuklarla kıyaslama,bağırma,suçlama’ davranışlarını da eklenebilir.
  • Duygusal istismar çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyebilir.
  • Öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığına yol açabilir.
  • İştah azlığı,yalan söyleme,çalma,emosyonel dengesizlik,aşırı bağımlılık ve büyüme geriliğine neden olabilir.
  • Kimi zaman ‘çocuğun üzerinde sigara söndürmek’ gibi vahşet düzeyine varan istismarlarda bulunmak çocuklarda iz bırakan lezyonlara ve yaralara yol açmaktadır.
  • Fiziksel istismarın uzun süreli etkilerini ise "Alerji,astım,kronik akciğer hastalıkları,kardiyovasküler bozukluklar,hipertansiyon,karaciğer hastalıkları,kanser,irritabl barsak hastalığına neden olmaktadır.
  • Cinsel istismara uğrayan çocukların sağlıklı cinsel gelişim gösteremeyeceğini,yüksek riskli cinsel eylemler,erken cinsel yaşam,birden fazla cinsel eş ve cinsel saldırı gibi yönelimlerde bulunma ihtimali yüksektir.

Prof. Dr. Mustafa Kibar

Total
0
Shares
Related Posts

Alzheimer Habercisi 10 Belirti

Alzheimer hastalığının habercisi olan 10 belirti şöyledir ve hasta yakınlarına bazı önerilerde bulunmakta fayda var…
Total
0
Share