Çocuğunuzda Doğuştan Gelen Sorunlar

Çocuğunuzda ciddi solunum sıkıntısı varsa, nefes almakta zorlanıyorsa, ağlarken sesi düzgün akmıyorsa, beslenirken morarmalar oluyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana götürün.

Çocuğunuzda ciddi solunum sıkıntısı varsa,nefes almakta zorlanıyorsa,ağlarken sesi düzgün akmıyorsa,beslenirken morarmalar oluyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana götürün. Çocuklarda doğuştan gelen birtakım rahatsızlıkların tedavisinde geç kalınmanın ağır hasarlara neden olabileceğini belirtiyor.

DOĞUŞTAN GELEN KBB HASTALIKLARI NELERDİR?

Doğuştan kulağı olmayan,burnu hiç gelişmemiş ya da kapalı doğmuş,yarık damakla dünyaya gelen çocuklar olabilir. Bunlar anne karnındayken bile ultrasonla tespit edilebilecek sorunlardır. Hastalık şüphesi olan bebeklerde anne karnında kromozom analizleri yapılarak,bazı doğumsal anormallikler tespit edilebilir. Onun dışında vücudun savunma sisteminin doğumsal arızaları var. Mesela antikor ya da hemoglobin eksiklikleri gibi. Bunları ultrasonla göremezsiniz,ancak kan tahlilleri yapmak lazım.

EN COK HANGİ ŞİKAYETLER İÇİN BAŞVURULUYOR?

Benim uğraştığım hasta grubu daha çok ‘çocuk solunum yolu hastalıkları’ olduğu için doğuştan burnu kapalı,kulağı veya burnu olamayan çocukları sık görüyorum. Onun dışında nefes darlığı yaşayan hastaların sayısı da bir hayli fazla.

AMELİYATLARIN BAŞARI ORANI NEDİR?

Hastalığın durumuna göre değişir. Nefes borusu girişinin tam gelişmemesine bağlı,laringomalazi dediğimiz gırtlağın yumuşak olması,basit cerrahi girişimlerle tek defa ortadan kaldırılabilir. Ama doğuştan nefes borusunun dar olduğu ya da geçirilmiş ameliyatlardan dolayı hasar görüp nasırlaştığı durumlarda ameliyatları tekrarlamak gerekebilir. Bunlarda başarı boğazda daha önce açılmış deliğin kapatılmasıyla ölçülür,bu kapatmada başarı yüzdesi 90’lar civarındadır. Bademcik,geniz eti için tek ameliyatla başarı sağlanır çünkü doku çıkınca geriye bir şey kalmaz.

Prof. Dr. Ö. faruk Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflattığı Söylenen Bitkisel Ürünlere Dikkat!

Mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik, yeşil çay, at kuyruğu, limon yağı, ardıç tohumu, acı biber... Bu 9 bitki içeriğine sahip ürünleri kullanmadan önce bir uzmana başvurun, sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz!
Total
0
Share