Çocuklar Sömestr Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

İşte size sömestr tatilini zenginleştirecek öneriler:

Sömestr tatili yaklaşırken hemen her anne babayı tatlı bir telaş sarar. İki hafta sürecek olan bu tatil döneminde çocuklarının hem eğlenip dinlenebilmeleri,hem de okula tekrar uyum sağlayabilmeleri için nasıl bir yol izleyeceklerini düşünürler. İşte size tatili zenginleştirecek öneriler:

Tiyatro ve sinema programı yapın
Çocuğunuzu yoğun okul programı nedeniyle çok zaman ayıramadığı sinema,tiyatro,konser ve sirk gibi çeşitli sanatsal etkinliklere yönlendirebilirisiniz. Bu etkinlikleri kendinize de uygun bir zamana denk getirerek birlikte zaman geçirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza yıllar sonra bile gülümseyerek hatırlayabileceği keyifli zamanlar sunabildiğiniz gibi,aranızdaki bağın daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Spora yönlendirin
Spor,fiziksel sağlığa olan önemli faydalarının yanı sıra çocukların yaratıcılığını geliştiriyor ve sorumluluk duygusu kazanmalarına katkı sağlıyor. Sömestr tatili,çocuğunuzun spora başlatması için güzel bir fırsat olabilir. Çocuğunuzun;yaşı,vücut gelişimi,en önemlisi de tercihlerini göz önünde bulundurarak kayak,paten gibi kış sporlara ya da bowling,basketbol veya yüzme gibi kapalı alanda yapabileceği spor dallarına yönlendirebilirsiniz.

Evde oynayabileceği bir oyun alın
Oyun,çocuklar için bir eğlence aracı değil,tamamen ihtiyaçtır. Bu nedenle oyun,tatilde onların başlıca etkinliği olur. Siz de çocuğunuza hem zihnini çalıştıracak,hem de zevk alacağı yeni bir oyun alıp,kendi başına ya da arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki çocukların arkadaşlarıyla karşılıklı alışveriş ve iletişime geçtiği bu oyunlar,zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyalleşmeleri için de son derece önemlidir.

Eğlenceli ziyaretler yapmasını sağlayın
Sömestrde ailece eğlenceli kış sporlarıyla tanışacağı ya da sürdüreceği tatil programı yapabilirsiniz. Ancak tatile çıkma fırsatınız yoksa ve büyük anne,teyzeler,halalar gibi ailenizden gelen ziyaret önerileri değerlendirmelisiniz. Hatta şartlarınız uyuyorsa,çocuğunuzun birkaç gün sizden uzak aile ziyaretleri yapması sosyal deneyim açısından oldukça önemlidir. Yine şartlarınız uyuyorsa aynı ziyaretleri,çocuğunuzun çok sevdiği bir arkadaşını davet etmek ya da çocuğunuzun ziyaret etmesini sağlamak şekline de dönüştürebilirsiniz.

MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

  • Birlikte kitap okuyun
  • Tatil,çocukların kendilerini geliştirmeleri için çok iyi fırsat aslında. Bu nedenle kitap okumak,iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarından. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları dolaşıp,keyif alacağı konularla ilgili kitaplar seçmek,okuma alışkanlığını destekler. Ancak bu etkinlikte onu desteklemek için okuduğu kitabı anlatmasını istemeniz yada o yüksek sesle okurken dinlemeniz,paylaşım duygusunu geliştirir.
  • Ödevlerini yapmasını sağlayın
  • Genellikle her çocuğa hafif de olsa,bir tatil ödevi verilir. Eğer çocuğunuzun böyle bir ödevi varsa,yapmasını desteklemelisiniz. Ancak sıkı bir program yerine,esnek çocuğunuza uygun bir ödev yapma programı oluşturmalısınız. Bu nedenle programı çocuğunuzla birlikte yapmanızda ve ödevini bitirip bitirmediğinizi günlük olarak kontrol etmenizde yarar var.


BU NOKTALARI GÖZARDI ETMEYİN!

Şiddet içeren oyunlara izin vermeyin:pek çok çocuk için sömestre evde daha çok bilgisayar oyun oynama anlamına geliyor. Ama siz,bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye ve oyunların içeriğine karşı son derece dikkatli olmalısınız. Bilgisayar oyunlarına tümüyle karşı çıkmak,ona ‘Bilgisayar oyunu oynama”demek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü özelikle çocuklarda yasaklanan şeylere karşı merak gelişiyor. Ayrıca çocuğunuz bu durumda size olumsuz tepkiler verebilir. Bu nedenle bilgisayar oyunlarını yasaklamak yerine,birlikte karar verdiğiniz eğitici ve eğlendirici oyunları oynamasına izin verin. Çocuğunuzun bu yasağı anlayışla karşılaması için ona şiddet içeren oyunlara neden izin vermediğinizi sade bir dille anlatmayı da ihmal etmeyin.

Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye dikkat edin:Günümüzde hemen her çocuk zamanının çoğunu bilgisayar ve televizyon karşısında geçiriyor. Uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında oturmak ise çocuklarda göz rahatsızlıkları,duruş problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelişen pek çok sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Karşılıklı bir iletişimi olmayan bilgisayar oyunu ya da televizyon izleme aktiviteleri yerine,arkadaş etkileşimini artıran,sosyal ilişkileri şekillendiren,bir grubun parçası olduğunu hissettiren,iletişim kurma ve grupta var olabilme yetilerini geliştiren aktiviteleri tercih edin.

İnterneti denetleyin:Siz bilinçli bir anne babasınız,dolayısıyla çocuğunuzun internetteki zararlı sitelere girmesi için gerekli önlemleri almışsınızdır. Ancak eğer dikkatinizden kaçmışsa,sömestr tatilinde yapmanız gereken ilk şey,çocuğunuzu zararlı sitelerden koruyan programlardan yararlanmak olsun. Bu programlar sayesinde çocuğunuzun hangi web sitelerini görüntüleyebileceğini,hangi oyunları oynayabileceğini ve hangi programları kullanabileceğini düzenleyebilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Dondurulmuş Gıdalar

Günümüzde hızlı şehirleşme ve endüstrileşme, yemek hazırlamaya yönelik ayrılan zamanın kısalması, kişisel gelir düzeyindeki artış, çalışan kadın sayısının artması...
Total
0
Share