Çocuktaki Anksiyete Bozukluğunun Nedeni Annedeki Depresyon Mu?

Araştırmalar, hiperaktif çocukların annelerinde depresyon, kas-iskelet ağrıları ve kaygı bozuklukları gibi hastalıkların daha fazla olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar,hiperaktif çocukların annelerinde depresyon,kas-iskelet ağrıları ve kaygı bozuklukları gibi hastalıkların daha fazla olduğunu gösteriyor. Hiperaktivite sorunu bulunan çocuklar,aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği nedeniyle,zekaları normal olmasına rağmen,okulda düşük başarı elde ediyor. Üstelik bu nedenlerle kendilerini ciddi kazalardan korumadıkları için ciddi hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre,hiperaktif çocukların annelerinde depresyon,kas-iskelet ağrıları ve kaygı bozuklukları gibi hastalıkların daha çok görüldüğü belirlenmiştir..

Başka bir araştırmada ise annede bulunan depresyon,kaygı ve duygusal problemler ile “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”(DEHB) arasında ilişki olduğu bulunmuş.

Ayrıca çocuğuna ilaç kullanmak istemeyen annelerin çocuk ruh sağlığı uzmanlarına 13 kat daha fazla başvurdukları saptanmış. DEHB’li annelerin yüzde 1,2’sinde en az bir ruh sağlığı problemi olduğu savunulmakta. 2020 yılında kadınlarda depresyon oranı dünyayı sarsacak kadar yükseleceğinden annelerin kendilerine dikkat etmesi gerekiyor.

İNTERNETTEKİ BİLGİLERİ DEĞİL DOKTORUNUZU DİNLEYİN

Erken çocukluk yaşlarında fark edilen bu durum tedavi edilebilir.

Anne- baba,öğretmen ve diğer kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda tanı netleştikten sonra DEHB’li çocuğun anne-babasının,çocuğun evdeki sıkıntıları ile ilgili olarak neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir. Bu durumun bir rahatsızlık olduğu ve nedenleri ile ilgili konuşularak bilgi sahibi olmaları hedeflenir. Evde ve okulda yapılabilecekler aktarıldıktan sonra ilaç tedavisi verilip verilmeyeceğinin kararı verilir.

Zekasında problem olmamasına rağmen okul başarısı düşük olan veya aşırı hareketlilik nedeniyle sık sık yaralanan hatta ciddi hayati tehlikeler geçiren çocuklarda ilaç tedavisi ilk seçenektir. İlaçlarla ilgili ailelerin yaşadıkları korkular nedeniyle verilme sebebi aileye ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Bütün diğer ilaçlar gibi DEHB için kullandığımız ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. Birçok yan etkisi geri dönüşümlü ve doz ayarlanması ile kontrol edilebilir düzeydedir.

Çocuklar Hangi Durumda İlaç Kullanmalı?

Yan etki açısından riskli olan çocuklarda (örneğin ailesinde bazı rahatsızlıklar bulunan çocuklarda) ilaç başlamadan önce yapılan bazı tetkiklerle oluşabilecek ciddi problemler büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sorununa karşı ilaç kullanılıp kullanılmaması konusunda internet sitelerinde birçok yazılar yayınlanıyor. Aileler özellikle internette kaynağı belli olmayan birçok siteden doğru-yanlış bilgiler elde edebiliyor. Bu konuda doktora güvenmek daha doğrudur.

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts

Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü çiftlere, her cinsel ilişkinin amacını serbestçe belirleyebilme fırsatı vermektedir. Ülkemizde çiftlerin yarısından azı aile planlaması için doğum kontrol yöntemleri uygulamaktadır.
Total
0
Share