Ses kısıklığı hangi hastalıkların habercisidir?

Ses kısıklığı altında kötü şeyler olabilir.

•Sesimizde her oluşan kısıklığın nodüle yol açacağını söyleyemeyiz. Ses kısıklığının altında daha kötü şeyler olabilir. Amerikan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Akademisi ses kısıklığı iki haftayı geçiyorsa mutlaka bir KBB uzmanına başvurulmasını istiyor. Bu sayede erken başlayan kanser vakalarının bir an önce yakalanabiliyor.

•Gırtlak kanseri ameliyatlarına bakınca eskiden bu ameliyatlar daha sık yapılıyordu ve tüm gırtlak alınıyordu. Şimdi daha erken yakalandığı için hastalık da erken teşhis edilebiliyor. Laser uygulamasıyla ses kısıklığı sorunu yaşayanlar tedavi edilebiliyor ve aynı gün hastaneden çıkabiliyor. Bu aşamalara gelmemek için sigara ve alkolden uzak durulması gerekiyor.

•Aynı şekilde reflü hastalığı da sesi bozuyor. Gırtlak kanserinin altında yatan bir numaralı etken,sigara ve alkol kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı bağışıklığı olumsuz etkiler. Reflü hastalığı yüzünden oluşan mide asidi,ses tellerine çıkarak kansere yol açabilir,ses hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle mideye de dikkat edilmesi gerekir.

•Bunların dışında bazı ilaçların kullanılması,kuruluk,kuru ortamlarda ve tozlu yerlerde bulunmak da sese zarar verebilir. Nodül,polip gibi hastalıkları tedavi ederken tek bir nedenin değil birçok nedenin olabileceğini düşünüp bunları ortadan kaldırmak gerekiyor.

Prof. Dr. Ferhan Öz

Total
0
Shares
Related Posts

Kalp Ameliyatı Sonrası Kanamalar Genlere Bağlı

Kan damarlarında pıhtılaşma ve kasılmayı kontrol eden genlerde belirli farklar bulunmasının hekimlerin kalp ameliyatı sonrasında kanama riskini belirlemelerinde yardımcı olabileceği ileri sürülüyor.

Depresyon ve Yas

Sevilen birinin ölümünden sonra ortaya çıkan depresyon belirtileri,iki aydan daha uzun sürmedikçe depresyondan çok yasa bağlanmalıdır.
Total
0
Share