Lazer epilasyonla kısa sürede büyük rahatlık!

Tüm vücuda kısa sürede yapılan işlemle istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Günlük hayatta kadınlar istenmeyen tüylerinden lazer epilasyon yöntemiyle kurtulmak istiyor. Lazer epilasyon için en uygun adaylar ise deri rengi açık,kıl rengi siyah ve kalın olan kişiler. Lazer epilasyon doğru şekilde uygulandığında güvenli bir yöntemdir.

Koltuk altı,genital bölge,alt bacak,üst bacak sırası ile en iyi sonuç alınan bölgeler. Yüz bölgesi ise laser uygulamada en zor bölge. Bu bölgede kıl folikülü sayısı diğer bölgelere oranla daha fazla. Hormonlardan en fazla etkilenen bölgelerden birisidir. Uygun vakalara uygun cihaz ile uygulama yapılmalıdır;aksi takdirde ince kıllarda çoğalma ve kalınlaşma görülebilir.

Hamilelere Yapılması Sakıncalı
Kişinin mevcut hastalıkları uygulamaya engel olabilir. Vitiligo,liken planus,psoriasis gibi deri hastalığı bulunanlarda lazer epilasyon tercih edilmemektedir,hastalığın aktivasyonuna neden olabilir. Akneler nedeniyle yapılan “Roaccutane”ilaç tedavisi bittikten 6 ay sonra uygulama yapılabilir. Gebelerde uygulama yapılmaması daha doğrudur. Epilepsi hastalarında doktoru tarafından onay verilir ise uygulama yapılabilir. Göz çukuru ve kaşlara uygulama yapılmaz,bunun dışında tüm bölgelere istenirse aynı seansta uygulama yapılabilir.

Alınan Tüyler Tekrar Çıkar mı?
Vücut kılları 3 evrede bulunmaktadır. Lazer epilasyon büyüme evresindeki kıllarda etkilidir. Kılların hepsini aynı evrede bulmak mümkün değildir bu nedenle tekrarlayan uygulamalar yapılması gerekli olmaktadır. Azalan kılların altta yatan hormonal bir bozukluk olmadığı sürece eski hale gelmesi mümkün değildir. Lazer epilasyonun özellikle sonbahar ve kış aylarında uygulanması tercih edilmektedir. Bronzlaşmış kişilere uygulama yapılmaz,yanık riski artmaktadır.

İlk 24 Saat Deodorant Kullanmayın
Lazer epilasyondan sonra ilk 24 saat sıcak su ile temas edilmemelidir. Sıcak banyo,sauna,hamam,güneş ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. En az 2 hafta güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Koltuk altı uygulamasından sonra ilk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. Uygulama sonrasında dermatoloji hekimi tarafından önerilen kremler kullanılmalıdır. Lazer leke tedavisinde de kullanılabilir. Özellikle kronik güneş maruziyeti sonrasında oluşan ve lentigo adı verilen lekelerin tedavisinde oldukça iyi sonuç vermektedir. Güneşle temas sonrasında yeniden leke oluşabilir. Bu sebeple güneşten korunmak çok önemlidir. Yüzde melazma adı verilen lekelerin tedavisinde ise öncelikle medikal tedavi denenmeli,sonuç alınamayan vakalarda lazer tedavisi denenmelidir. Lekelerin artması uygulanacak tedavinin istenmeyen yan etkisidir.

Koyu Tenlilerde Nadiren Yanık Oluşabilir
İşlem sonrasında uygulanan bölgede geçici kızarıklık,kıl kökü çevresinde şişlik (perifolliküler ödem) meydana gelir. Kişi yanma hissedebilir. Nadir de olsa işlem sonrasında yanık gelişebilir. Yanık meydana gelme olasılığı koyu tenli kişilerde daha yüksektir. Kıl kökü yerine derinin enerjiyi emmesi nedeni ile meydana gelmektedir. Lazer epilasyon sonrasında deride hiperpigmentasyon (koyu renkli leke) ya da hipopigmentasyon (beyaz renkli leke) gelişebilir. Genellikle bir yıl içerisinde gerilemekle birlikte beyaz lekeler kalıcı olabilir.

Dr. Ayşe ferzan Aytuğ

Total
0
Shares
Related Posts

Akne Nasıl Oluşur?

Hormonal etki sonucunda, aşırı sebum (yağ) üretimi ve ölü hücreler, cilt gözeneklerini tıkayarak akneye neden olur.

Meyve Suları

Kim güzel görünümlü, canlı renklere sahip, serinletici bir meyve suyuna karşı çıkabilir ki? İlk bakışta meyve suyu tatlı tadı ve sağlıklı olduğu düşüncesi ...
Total
0
Share