Çölyak Hastalığının Tek Tedavisi Diyet

Çölyak hastası olanların mutlaka glutensiz ürünlerin tercih etmeleri gerekir.

Hastaların hayatından glutenli ürünler çıkartıldığında iki hafta içerisinde bağırsaklarda iyileşme görülmeye başlar. Ancak bu durum tüm çölyak hastalarında bu kadar hızlı olamayabilir. Bu hastalarda iyileşme diyete rağmen 1 yıla kadar uzayabilir. Ayrıca diyetin yanı sıra kansızlık veya vitamin eksikliği saptanan hastalara demir ve vitamin takviyeleri de birkaç ay yapılabilir. Çölyak hastası olanların mutlaka glutensiz ürünlerin tercih etmeleri gerekir. Çölyaklı çocukların da mutlaka anneleri ve öğretmenlerinin glutensiz hayatı öğrenmeleri ve bu durumu çocuğa aktarmaları gerekir.

Önümüzdeki Yıllarda İlaçla Tedavi Edilebilecek
Çölyak hastalığının tedavisi için araştırma aşamasında olan bazı ilaçlar var. Önümüzdeki dönemde bu ilaçların etkinliği kanıtlandığı ve kullanılmaya başlandığı takdirde tedavi çok daha kolay hale gelebilecek. Hastalar bu ilaçları aldıklarında glutenli ürünleri yiyebilecek. Çünkü ilaç gluteni zararsız hale getirecek.

Çölyak Hastaları Ne Yiyebilir?

 • Mısır,mısır ununda yapılmış mısır ekmeği (karma unlarla da mısır ekmeği satıldığı unutulmamalı.)
 • Beyaz peynir
 • Her türlü sebze ve meyve
 • Yağ,bal,reçel
 • Pirinç pilavı
 • Patates,soya fasulyesi
 • Her türlü bakliyat ve bakliyat unları (bezelye unu gibi)
 • Ev yoğurdu (hazır yoğurtlarda gluten olabilir,etiketleri iyi okunmalı.)
 • Marketlerde satılan glutensiz gıdalar (sakız,çikolata,sirke,mayonez,ketçap,dondurma,şeker gibi çok tüketilen ürünlerde gluten olabilir,içerik etiketlerine dikkatlice bakılmalı)

Çölyak Hastalığının Neden Olduğu veya Birlikte Görülebildiği Rahatsızlıklar

 • Tiroid ve Diyabet:Çölyak,bağışıklık sisteminin glutenli gıdalara verdiği aşırı tepki sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle de bazı bağışıklık sistemi hastalıklarını da beraberinde getirebilir. Örneğin çölyak hastası olan birinde aynı zamanda tiroid ve diyabet gibi rahatsızlıklar da görülebilir.
 • Lenfoma: Çölyak teşhisi zamanında koyulmayıp zaman geçtiği takdirde ise bağışıklık sisteminin aşırı çalışması ve antikorların hızlı bir şekilde üremesi nedeniyle lenfoma (özellikle de bağırsak lenfoması) oluşabilir.
 • Siroz: Nadir de olsa çölyak hastalarında siroz gelişebilir. Karaciğerin aşırı yorulması sonucu siroza neden olabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kısa bir süre önceye kadar sebebi yok diye düşünülen birçok siroz vakasının altında çölyak yer alır.
 • Dermatitis Herpetiformis:Bu cilt hastalığı olanların çoğunda çölyak hastalığı da bulunur. Çölyak hastalarının ise yüzde 2-3’nde de bu sorun görülür. Bu cilt hastalığında,dizler,dirsekler,saçlı deri ve koltuk altları bölgelerinde yoğunlaşmış,genelde simetrik yerleşimler gösteren kaşıntılı,ciltte pütürlenme yapan,içi su dolu lezyonlar oluşur. Kronik bir hastalık olduğu bilinir.

Çölyak ayrıca kan problemlerine,sebepsiz düşüklere ve damar tıkanıklıklarına da neden olabilir. Tanısı konulamayan her hastalığın altında çölyak yatabilir. Çünkü çölyak her hastalığı taklit edebilir.

Anne Sütü Çölyak Hastalığına Karşı Koruyucu

Çölyak Her 100 Kişiden Birinin Sorunu

Dr. Özdal Ersoy

Total
0
Shares
Related Posts

Romatizmanın Yaşı Yok

Özellikle yaşlıların kabusu olan romatizma, aslında her yaşı vurabiliyor. Eklemlerde yanma ve şiddetli ağrılarla baş gösteren romatizma, tek bir hastalık değil, aşağı yukarı 150 farklı hastalığı içeren bir grubun genel ismi.
Total
0
Share