CyberKnife Hangi Kanserlerin Tedavisinde Kullanılıyor?

CyberKnife, beyin ve vücudun tüm bölgelerindeki iyi ve kötü huylu tümörlerinde kulanılıyor.

CyberKnife,beyin ve vücudun tüm bölgelerindeki iyi ve kötü huylu tümörlerinde kulanılıyor. Stereotaktik Radyocerrahi (yüksek doz odaklanmış ışın tedavisi) ve radyoterapi şeklinde uygulanıyor. "Radyocerrahi"teriminin kullanılmasının nedeni ise bu yöntemin geçmişte yapılan birçok ameliyatın yerini almış olması.

Beyin tümörlerinde;

Beyin ve baş-boyun bölgesinin tüm lezyonlarında,yerleşim ve büyüklük sınırlaması olmaksızın kullanılabiliyor. Radyocerrahi olarak adlandırılan tek seanslık yüksek dozlu tedavilerin yanı sıra,özellikle zarar görmesi muhtemel,riskli organlara yakın ya da bitişik olan tümörlerde Stereotaktik Radyoterapi şeklinde yani birden fazla seans gerektiren uygulamalarda da güvenle uygulanabiliyor. CyberKnife beyinde;iyi ve kötü huylu beyin tümörleri,metastazlar,arteriovenöz malformasyonlar ve bazı fonksiyonel hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Akciğer kanserleri,prostat kanserleri,baş – boyun kanserleri,vertebra tümörleri,pankreas kanserleri ve diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen sayıca az olan metastazlarda,

Solunumla ya da bağırsak hareketleri ile tümörün yer değiştirdiği akciğer ve karaciğer tümörlerinde,

Geçmişte tedavisi mümkün olmayan ya da ancak sakatlayıcı cerrahi ile tedavi edilebilen bazı tümörlerde;

Bu tip tümörlerde CyberKnife Radyoterapi Sistemi güvenle ve hastaya zarar vermeden uygulanabiliyor. Örneğin göz çevresinde tümör bulunan,kanser tedavisinde gözünü kaybetme riski olan hastalarda ve radyasyona çok hassas olan omurilik hastalıklarında CyberKnife umut ışığı oluyor.

Işınlanmış bölgelerde tekrarlayan tümörlerde;

CyberKnife,önceden radyoterapi almış ancak aynı bölgede hastalığı tekrarlamış hastalara da umut veriyor. Bu tür tümörlerde güvenle ikinci kez uygulama yapma şansı sunuyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share