Depresyona bağlı uyku sorunu mu, uykusuzluğa bağlı mutsuzluk mu?

Sizce depresif durumunuzun nedeni uyku sorunlarınız! Acaba tam tersi olmasın?

Çok halsizsiniz. Canınız hiç birşey yapmak istemiyor. Dikkatinizi toplamakta güçlük çekiyorsunuz. Kolay sinirleniyorsunuz…Ve sizce bu depresif durumunuzun nedeni uyku sorunlarınız! Acaba tam tersi olmasın?

Uykusuz geçen bir gecenin arkasından keyifsiz hissetmek birçok kişinin başına gelen,doğal bir durumdur. Günlük hayatın stresleri de zaman zaman hepimizin uykularını kaçırabilir. Ne yazık ki,depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıklar da uyku sorunları ile kendilerini gösterebilir. Uykusuzluğu olan kişilerde depresyon görülme olasılığının iyi uyuyanlara göre yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Uykuya dalmakta ve sürdürmekte güçlük,bazen depresyonun ilk veya en rahatsız edici belirtisi olabilir. Sabah erken uyanmak da ağır depresyonlarda görülen ve hastaları çok zorlayan bir klinik bulgudur. Bunun yanında,huzursuz bacak sendromu,kabuslar gibi uyku sorunları da depresyonla sık birliktelik gösterir. Kısacası,uykusuzluk bazen sadece rahatsızlık veren bir fizyolojik sorun değil,daha büyük bir psikiyatrik rahatsızlığın parçasıdır.

Peki uykusuzluk insanı mutsuz eder mi?
Tabii ki. Ama bazen insanı sadece yorgunluktan keyifsiz yapmakla kalmaz,çok şiddetlenir ve uzarsa depresyon veya ona akraba bir hastalık olan mani gibi psikiyatrik tablolara neden de olabilir. Kısacası uyku ve depresyon arasında iki yönlü bir ilişki vardır:Depresyon uykusuzluğa yol açabilir ve uykusuzluk depresyonu tetikleyebilir.

Dr. Defne eraslan Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

Romatoit Artrit

Hastalık en sık doğurganlıkta başlarken, çocukluk ve ileri yaşta da başlangıç gösterebiliyor.El parmak eklemleri, el bilek eklemleri, ayak parmak bilek eklemlerinde ortaya çıkıyor.
Total
0
Share