Diş Beyazlatma Hakkında Merak Ettikleriniz

Diş temizliği ile dişlerin üzerindeki plak adı verilen yumuşak yiyecek artıkları, diş taşları veya kahve, çay ve sigaranın yol açtığı lekeler temizlenir.

Bu temizlik sonrası dişinizin mevcut diş rengi ortaya çıkar,diş renginizin birkaç ton beyazlaması mümkün değildir.

Diş beyazlatma işlemine ihtiyacım var mı ?

Herkes dişlerinin daha beyaz olmasını ister. Günümüzde dinamik bir gülümseme kişinin özgüvenini arttırmaktadır. Bu sebeple herkes beyazlatma yaptırmak için adaydır. Dişlerinizde çocukluk döneminde kullanılan çeşitli ilaçlar veya kanal tedavisi sonrası gelişen renk değişiklikleri varsa beyazlatma ile hoşunuza gidebilecek sonuçlar elde edilebilir.

Beyazlatma işlemi dişlerime zarar verir mi ?

Diş hekimi kontrolünde yapılan hiçbir beyazlatma ürünü zarar vermez.Çünkü bilimsel çalışmalarla güvenirlilikleri kanıtlanmış ürünlerdir.Unutmayın dişleriniz beyazlatma işlemi sonucu erimez veya aşınmaz.

Diş rengim kaç ton açılabilir ?

Sonuç her hastada farklıdır. Amaç dişin doygunluk derecesine kadar beyazlatma yapmaktır. Bu da dişinizin yapısına bağlıdır. Kar beyazı sonuçlar beklemek gerçekçi olmaz. Önemli olan doğal ve temiz görüntüde beyazlık oluşmasıdır.

Market veya eczanelerden alınan ürünler işe yarıyor mu ?

Belli oranda işe yarayabilirler.Yalnız,diş beyazlatma için dışarıdan aldığınız ürünlere dikkat. Biz diş hekimleri,bilimsel olarak ürünlerin etkinlik ve güvenirlilikleri konusunda elimizde veriler yoksa,bu tip ürünleri kullanmamanızı öneririz. Özellikle içerisinde aşındırıcı madeler olan bu tip ürünlere dikkat. Beyazlatma bir diş hekimi kontrolünde evde veya muayenehanede uygulandığı zaman diğer ağız dokularına zarar vermeden daha uzun süreli sonuçlar elde edilebilir.

Lazer ile daha iyi mi beyazlatma yapılır?

Lazer diş beyazlatma maddesinin etki göstermesi için kullanılan desteklerden sadece biridir. Lazer yerine özel bir ışık kaynağı veya sadece beyazlatma maddesinin kendisi de kullanılabilir.

Diş beyazlatma etkisi ne kadar sürer ?

Bu süre ortalama 2 veya 2,5 yıldır. Düzgün bir bakımla beyazlatılmış dişler renklerini korurlar. Renklendirici maddeleri (çay,kahve,sigara) ne kadar sıklıkla tükettiğinizle doğru orantılı olarak bu süra kısalabilir. Eğer sigara içiyorsanız nikotin lekeleri dişlerinizin üzerine çöker ve beyazlamış olan dişlerinizin kötü görünmesine yol açar. Sigara içenler diş beyazlatma yaptırmak istiyorsa dişlerine çok titiz bakmalıdır. Diş ipi ya da arayüz fırçası kullanmanız da şart. Diş doktorunuz dişlerinize nasıl bakmanız gerektiğini anlatacaktır. Arzu ederseniz renk geriye döndüğünde yeniden beyazlatma yaptırabilirsiniz.

Beyazlatma ile dolgu ve porselen kaplamalarım da beyazlar mı ?

Hayır.Beyazlatma jeli porselen kaplamalara ya da dolgularınıza etki etmez.Gerekirse önceden yapılan bu restorasyonlarınız beyazlatma sonrası değiştirilir.

Beyazlatmanın yaşı var mıdır ?

Yetişkin yaş gruplarında güvenle uygulanabilir. 17-18 yaşından önce beyazlatma yapılmaz. Çocuklarda diş sinirlerinin bulunduğu kısım fazla geniştir ve gelişimi devam etmektedir,diş beyazlatma önerilmez.

Evde mi yoksa muayenehanede mi beyazlatma yaptıralım ?

Her iki yöntem de etkindir. Muayenehane otamında yapılan beyazlatma yöntemleri ile daha hızlı sonuç alırsınız. Evde kendinizi disipline edebilirseniz ve düzenli olarak günde bir kaç saat takabilirim derseniz ev tipi beyazlatma uygulanabilir. Ev tipinde beyazlatam sonuçları daha uzun sürede ortaya çıkar. Hekiminiz iki yöntemi bir arada uygulamayı tercih edebilir.

Dr. Umut Çakan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share