Diyet Lifi Alımını Arttırın Kanser Riskini Azaltın

Çözünmez diyet lifi sağlığa faydalı olarak dışkı hacmini arttırır ve bağırsaktan geçiş süresini kısaltır.
Diyet lifi (posa) alımınızı artırmak için,çözünmez diyet lifinin iyi kaynakları olarak;kuru baklagiller,saflaştırılmamış tahıllar,kepekli ekmek,sebze ve meyve gibi lif içeriği yüksek olan besinlere günlük beslenme programınızda mutlaka yer verin. Kabuğu ile yenilebilen sebze ve meyvelerin kabuklarını soymayın.
Diyet posası kolon ve rektum kanserlerine karşı koruyucudur,kabızlığı,kan kolesterolünün ve kan yağlarının yükselmesini önler. Bunun yanı sıra liften zengin besinlerin glisemik indeksi daha düşük olduğu için kan şekerini yavaş yükseltirler ve şeker hastalığı riskini azaltıcı besinlerdir.

Günlük tükettiğiniz şeker miktarını azaltın
. Fazla şeker ve tatlı tüketmek bazı kanser risklerini arttırıyor. Tatlı seçiminde meyveli veya sütlü tatlıları tercih edin. Taze meyveler veya kuru meyveleri de tatlı yerine tüketmeniz sağlıklı bir seçimdir. Hamur işi tatlıları,kızartılmış ve şerbetli tatlıların tüketim sıklığını ve porsiyon miktarını azaltın. Böylelikle günlük aldığınız şeker,yağ ve enerji miktarını düşürebilirsiniz.

Çok tuz kullanımı ve tuzlu besinlerin tüketimi mide kanseri riskini artırıyor. Çok tuzlu besinler,salamuralar,turşular vb. çok tuz içeren besinlerin sık ve çok tüketimlerinden kaçının. Yemeklerinizi çok tuzlu yapmayın ve sofrada tuz kullanmayın. Yemeklerinizi pişirirken kekik,kimyon,nane,kırmızı biber,soğan,sarımsak ve maydanoz gibi aromatik besinleri kullanarak tuz kullanımını azaltabilirsiniz. Besin maddelerini tuzlayıp saklamak yerine dondurarak saklama yöntemini

tercih edin.


Nemli yerlerde saklanan tahıl
,un,kurubaklagiller ve ceviz,fındık,fıstık ve benzeri yağlı tohumlar ve baharatlarda küf ve toksinler oluşabiliyor. Bu toksinlerden aflatoksin,özellikle karaciğer kanseri için bir risk faktörüdür. Bu besinleri kuru ve serin yerlerde saklayın.

Küflü peynirleri de tüketmekten kaçının.

Sıvı Tüketimi
Günlük 1,5-2 litre kadar su ve sıvı tüketin. Aldığınız sıvılar,su,meyve suyu,çay,bitki çayları (ıhlamur,adaçayı,yeşil çay,kuşburnu vb.),komposto ve hoşaflar ve ayran olabilir.İçme suyu olarak temiz su kaynaklarını kullanın.
Alkol ve Sigara Kullanımı
Alkollü içkilerden sakının. Alkol tüketme alışkanlığınız varsa haftada 1–2 defadan çok alkol almayın. Yapılan çalışmalar alkollü içkilerin bazı kanser risklerini artırdığını ortaya koymaktadır.

Sigara içmeyin. Sigara içmek başta akciğer,soluk borusu kanserleri olmak üzere birçok kanser sıklığını artırmaktadır.

Spor
Düzenli fiziksel aktivite yapın. Günde en az 30 dakika olmak üzere haftada en az 3–4 gün yürüyüş,yüzme,bisiklete binme gibi aerobik egzersizleri düzenli olarak yapın. Bol oksijenli açık havada yürüyüş yapmayı tercih edin.
Vitamin
Vitamin preperatı kullanımının kanserden koruyucu etkisine karşı henüz yeterli kanıtlar yok. Vitamin ve mineral gereksinmelerinizi doğal besinlerle karşılamaya çalışın. Unutmayın vitamin ve minerallerin hastalıklara karşı koruyuculuğu ve etkinliği,besinlerde bulunan diğer antioksidan moleküller,fitokimyasallar,posa ve içerdikleri besin öğeleri ile birlikte olmaktadır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share