Duruşunuz ve omurga sağlığınız

Bel ve boyun ağrınızın nedeni duruşunuz olabilir mi?

Omurga insanın yapısını oluşturan en önemli kemiksel çatıdır. Boyundan başlayıp,sırt,bel ve kuyruk sokumunu oluşturan bu yapının herhangi bir seviyesindeki problem diğerini de etkileyecek ve kişinin fonksiyonlarının bozulmasına neden olacaktır.

Problemler genel olarak ağrı,gerilim ve sertliklerle başlayıp giderek postür denilen duruş düzgünlüğünün bozulmasına,vücudun normal hareketlerinin sınırlanmasına ve kemiksel ve kas yapıda dejenerasyonlara kadar ilerlemektedir. Bu da,kişinin yaşam kalitesini düşürmekte,iş gücü verimliliğini,azaltmakladır.

Fizyolojik ve biyomekanik yönden iyi postür(duruş),minimum çaba ile,vücutta maksimum yeterliliği sağlayan duruştur. Klinik incelemelerde,başın öne doğru kaydığı postür boyun,sırt ve bele ait problemleri beraberinde getirmektedir. Bu anormal pozisyon çiğneme kaslarına,dişlere ve destekleyici tüm yapılara aşırı derecede gerilim yükleyerek,çenede yeniden şekillenmeye sebep olur.

Ayrıca bu bozukluk yuvarlak omuzun oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Postural bu dengesizlik tüm omurga boyunca devam etmekte vücudun normal eğriliklerinde aşırı değişiklikler olmaktadır. Örneğin sırttaki kamburluk,beldeki çukurlukların aşırılaşması ya da kaybolması gibi.

Boyun ağrıları sıklıkla hepimizin gün içinde karşılaştığı problemlerden birisidir. Boyundan gelen ağrı,ellerde ve /veya parmaklarda iğnelenme ve karıncalanma gibi bulgularla birlikte seyredebilir. Bazen de boyundaki problemlerin bir yansıması olarak şiddetli kas kasılmaları ve baş ağrısı karşımıza çıkar.

O halde korunma mekanizması olarak en etkili yöntem bu yanlış posturün engellenmesi,özellikle masa başı çalışanlarda düzgünlük egzersizleri ve germe egzersizlerinin düzenli bir şekilde uygulanmasıdır.

Prof. Dr. Tunay Sarpel

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share