Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.

Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

Metabolomics embriyonun atıklarını analiz eden bir cihaz. Bu cihazda,daha önce sonu hamilelik ile biten 5 bin embriyonun atık datası yer alıyor. Yöntem de,cihaza yerleştirilen embriyonun sıvıda bıraktığı atıkların verileri ile cihazda yer alan atık datasının karşılaştırılması esasına dayanıyor.

Mebatobolomics yöntemi şöyle işliyor:
Seçilmesi planlanan embriyolar,içinde bulundukları sıvıyla birlikte cihazın içinde yer alan kartuşlara yerleştirilip incelenmeye alınıyor. Biyolojik olarak bütün canlılar gibi,embriyo da gelişimini ve yaşamını sürdürmek için bazı maddeler kullanıyor. Bu nedenle içinde bulunduğu sıvıdan,örneğin şeker ile amino asit gibi bazı maddeleri alıyor ve bunları kullandıktan sonra atıyor. Uzmanlar da embriyonun bıraktığı bu atıklar ile cihazdaki eski atıkların datasını karşılaştırıyor ve bunlara en çok benzeyen embriyoyu,"en sağlıklı’ embriyo olarak kabul ediyor. Cihaz,embriyoları 3 kez kontrol ettiği için de hata oranı neredeyse sıfıra düşüyor. Üstelik bir embriyonun taranması için sadece 15 dakika yeterli oluyor.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Bayram Sonrası Beslenmeye Dikkat

Bayram sonrası kavurma, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve tatlıları aşırı tüketmek mide, kalp ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor.
Total
0
Share