Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.

Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

Metabolomics embriyonun atıklarını analiz eden bir cihaz. Bu cihazda,daha önce sonu hamilelik ile biten 5 bin embriyonun atık datası yer alıyor. Yöntem de,cihaza yerleştirilen embriyonun sıvıda bıraktığı atıkların verileri ile cihazda yer alan atık datasının karşılaştırılması esasına dayanıyor.

Mebatobolomics yöntemi şöyle işliyor:
Seçilmesi planlanan embriyolar,içinde bulundukları sıvıyla birlikte cihazın içinde yer alan kartuşlara yerleştirilip incelenmeye alınıyor. Biyolojik olarak bütün canlılar gibi,embriyo da gelişimini ve yaşamını sürdürmek için bazı maddeler kullanıyor. Bu nedenle içinde bulunduğu sıvıdan,örneğin şeker ile amino asit gibi bazı maddeleri alıyor ve bunları kullandıktan sonra atıyor. Uzmanlar da embriyonun bıraktığı bu atıklar ile cihazdaki eski atıkların datasını karşılaştırıyor ve bunlara en çok benzeyen embriyoyu,"en sağlıklı’ embriyo olarak kabul ediyor. Cihaz,embriyoları 3 kez kontrol ettiği için de hata oranı neredeyse sıfıra düşüyor. Üstelik bir embriyonun taranması için sadece 15 dakika yeterli oluyor.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

İş Yerinde Ergonomi Tavsiyeleri

Teknoloji getirdiği kazançların yanı sıra tekrarlayan hareketlerle, kasılmış bir kütle gibi vücudumuzla ve az hareket sonucu hastalıklarla bizi yüzleştirmektedir.

Kurban Bayramı ve Sağlıklı Beslenme

Kurban bayramında yoğun bir şekilde tüketilen et iyi bir protein kaynağıdır. Etin içerisinde bulunan protein vücudun büyüme gelişmesi ve bağışıklık sistemini...

Manken Formunda Kalmak Çok Zor Değil!

Elinizden diyet listeleri düşmüyor, buna rağmen tartıda gördüğünüz sayıdan hiç memnun kalmıyor veya verdiğiniz kiloları kısa sürede fazlasıyla geri alıyorsanız, bir yerde hata yapıyorsunuz demektir.

Lösemi Nedir?

Lösemi kemik iliği ve lenfatik sistem de dahil olmak üzere vücudun kan yapıcı dokularında oluşan kanser çeşididir. Toplumda “kan kanseri” olarak bilinmektedir.
Total
0
Share