Erken Anne Olmak Meme Kanseri Riskini Azaltır mı?

Yapılan araştırmalara göre, ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı, 20 yaşından önce doğum yapanlara göre iki kat daha fazla.
ANNE OLMAYI GECİKTİRMEYİN:
Günümüzde pek çok kadın,kariyer kaygısı nedeniyle ileri yaşlarda çocuk sahibi oluyor. Yapılan araştırmalara göre,ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı,20 yaşından önce doğum yapanlara göre iki kat daha fazla. Çünkü meme dokusu hücrelerinin gelişmesi,doğum ve emzirme ile tamamlanıyor. Memenin gelişmesi ne kadar erken tamamlanırsa,hücreler de,bu kanser türüne yol açan genetik faktörlere karşı kendilerini o kadar korumuş oluyorlar.
ÇOCUĞUNUZU BOL BOL EMZİRİN:
Yoğun iş temposu nedeniyle pek çok kadın bebeklerini ya emziremiyor ya da emzirme süreçlerini kısa tutmak zorunda kalıyor. Oysa meme kanserinin en önemli nedenlerinden biri,kadınlık hormonu östrojenin yüksek olması. Emzirmek ise kansere neden olan östrojenin kandaki değerini azaltıyor ve hücreleri yeniliyor. Bu nedenle bebeklerinizi ilk altı ay sadece anne sütüyle,daha sonra ek gıdalarla birlikte iki yıla kadar emzirin.
STRESİN ESİRİ OLMAYIN:
Batı tarzı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından bir olan stres,bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor.

Bunun sonucunda da pek çok hastalığın olduğu gibi meme kanserinin de gelişme riski artıyor.

Meme sağlığınız için stresli ortamlardan mümkün olduğunca kaçının ve kendinizi gergin hissediyorsanız,spor,yoga,meditasyon veya size keyif veren başka etkinliklerle içsel huzura kavuşun.

Prof. Dr. Hilal Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

Proteinler

Proteinler, karbon,oksijen, azot ve hidrojen atomlarının bir araya gelerek oluşturduğu aminoasitlerin...

Kabızlık Deyip Geçmeyin!

'Günlerce tuvalete çıkamıyorum,' cümlesi, sık duyulan şikayetlerden biri. Uzmanlar, kabızlığın geçiştirilecek bir rahatsızlık olmadığını, mutlaka bir hekime başvurulmasını öneriyor.
Total
0
Share