Anatomik ve Metabolik Gelişmeler Tek Çatı Altında

PET/BT görüntülemesi sayesinde, hücrelerde oluşan değişiklikleri görüntüleyerek, hastalarımıza erken tanı konulabilmektedir.

PET/BT nedir?

PET/BT aslında iki ayrı cihazdan oluşan entegre bir sistemdir. Nükleer Tıp görüntüleme yöntemlerinin en gelişmiş olanıdır. Bu cihaz,Pozitron Emisyon Tomografisi ve Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme tekniklerinin tek bir cihazda toplanmasıyla oluşturulmuş anatomik ve metabolik görüntüleme yapan bir cihazdır. Burada,BT görüntüleri hastadaki anatomik detayları,PET görüntüleri ise metabolizmayı değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Böylece,PET/BT cihazıyla yapılan tek bir çalışmayla,aynı anda hem tüm vücut PET,hem de tüm vücut BT görüntüleri elde edilmektedir. Daha sonra bu görüntüler bilgisayarda üst üste çakıştırılarak PET/BT görüntüsü oluşturulmaktadır.

PET/BT yöntemi niçin kullanılır,avantajı nedir?

PET/BT,son yıllarda kanser hastalarının hayatını büyük oranda değiştirmiştir. PET/BT,daha çok klasik görüntüleme yöntemlerinin göstermekte veya açıklamakta yetersiz kaldığı birçok hastalıkta,metabolik görüntüleme yaparak bize yardımcı olmaktadır. Birçok hastalıkta,henüz görülebilir anatomik değişiklikler ortaya çıkmadan önce,hastalığın yarattığı metabolizma değişikliğini göstererek,sadece onkolojik değil,kardiyolojik veya nörolojik birçok hastalıkta da,çoğu zaman erken ve doğru bir tanı imkanı sağlamaktadır. Ayrıca,bu yöntemin tüm vücut tarama yapma özelliği sayesinde,hastalığın tüm vücuttaki yaygınlığını göstererek tedavide büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Kibar

Total
0
Shares
Related Posts

Tüp Bebek Tedavi Sırasında Karşılaşılan Sorunlar

Tüp bebek yöntemi, kadından toplanan yumurtaların vücut dışında, laboratuvar ortamında eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 ile 5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesidir.
Total
0
Share