G-string’teki Tehlike Ne?

Kadın iç çamaşırlarında inanılmaz çeşitlilik ve seçenekler vardır. Ancak çamaşırların kadın sağlığını etkilediği az bilinen bir gerçektir.

Kadın iç çamaşırlarında inanılmaz çeşitlilik ve seçenekler vardır. Ancak çamaşırların kadın sağlığını etkilediği az bilinen bir gerçektir. Temiz kalmak başta mantar enfeksiyonları olmak üzere tüm enfeksiyonların önlenmesi için önemlidir. Kadınların %75’i yılda bir kez ve daha fazla enfeksiyon kapmaktadır.

Bridget Jones Gibi İç Çamaşırı Giymeyin!
Çamaşırda iki önemli faktör vardır:Kumaş ve stil. Sentetik kumaşlar ve sıkı çamaşırlar enfeksiyon sıklığını artırmaktadır. Bölgenin havalanmasını bozarak enfeksiyonların en sevdiği üç koşulu bir araya getirmektedir:nem,ısı ve karanlık. En ideal kumaş pamuklu olandır.
Günümüzde çok sık tercih edilen G-string çamaşırlar genital bölgede tahriş yaparak enfeksiyonlara açık hale getirebilirler. Bu konuda zaten hassas olan kadınların tercih etmemesi gereken bir çamaşır türüdür. Özellikle spor ve hareket sırasında daha fazla irritasyon yaparak enfeksiyonları ciddileştirebilirler. Öte yandan “Bridget Jones”tipi büyük çamaşırlar da doğru seçim değildir. Elastik olması için dokusuna eklenen sentetik maddeler hava almayı engeller ve nem fazlalığına neden olur. Ayrıca bu türden sıkı çamaşırlar mide ve diafram hareketlerini bozarak çok daha ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Adet günleri dışında uyku sırasında çamaşır giyilmemesi yeterli havalanmayı sağlayacaktır. Evde,bol etekler veya şalvar tipi rahat bir alt giyim ile çamaşır giymeden geçen saatler de genital bölgenin nem ayarlamasına yardımcı olur.

Mutlaka Yıkanmalı!
Kimyasal tahrişe çok yatkın olan bu bölgenin hijyeni için çamaşırların yeni alındığında yıkanmadan giyilmemesi gerekir. Yıkama için de güçlü deterjanlar yerine granül sabun tercih edilmesi doğru olacaktır.Genital bölge sprey ve parfümleri de kaçınılması gereken bu kimyasallara dahildir. Bir kadının genital bölgesini neyin tahriş ettiğine dikkat etmesi gereklidir. Gebelik sırasında çamaşır seçimi ve hijyen her zamankinden de daha önemlidir. Hormonal değişimler ve artmış vajinal salgılar genital bölgeyi daha da nemli yapmakta hastalıkları sıklaştırmaktadır.

Islak Mayo Enfeksiyonlara Davetiye Çıkarıyor
Mayo ve bikiniler elastik ve sentetik malzemeden yapılmak zorundadır. Bu nedenle sudan çıktıktan sonra ilk fırsatta kuru olanlarla değiştirilmeli,tekrar suya girilmeyecek ise mayo giyilmemelidir. Islak mayo ile uzun süre kalmak genital enfeksiyonlar için davet edici bir faktördür. Havuzlarda dezenfeksiyon amaçlı kimyasallar kullanılmaktadır;bunlar da tahriş edici olabilirler. Sudan çıkıldığında hem ıslak mayodan ve hem de kimyasallardan kurtulmak için hemen duş alınmalıdır. Duş sırasında genital bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır. Mutlaka kurulanmalı ve nemi olabildiğince azaltılmalıdır. Mayo ve bikinileri iç çamaşırı gibi günlük kullanmak doğru değildir.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Prostat Kanserinde Brakiterapi Tedavisi

Prostat kanserinde uygulanan tedavi alternatiflerinden biri olan brakiterapi, prostat dokusunun içerisine yerleştirilen ve düşük dozda ışın veren radyoaktif kaynaklar ile kanserli dokunun yavaş ve sürekli ışınlanması esasına dayanıyor.
Total
0
Share