Öğretmenim bana taktı! Sürekli benimle uğraşıyor!

Okulda öğretmenleriniz ile yaşadığınız problemlerinizi Uzman Psikolog Ferahim Yeşilyurt çözüyor.

Öğretmenim bana taktı! Sürekli benimle uğraşıyor!

Bir süre gözlem yapmalı,öğretmeninin diğer öğrencilere karşı olan tutumuna dikkat etmelisin.

Eğer bu durumun sana özel olduğunu düşünüyorsan,öğretmeninle konuşmayı deneyebilir,bu konuşma sırasında kendi hislerini ve duygularını dile getirebilirsin.


Öğretmen bir şey sorduğunda panik oluyorum ve bildiğim her şeyi unutuyorum.

Öncelikle kendini en rahat hissettiğin öğretmeni ve dersi seç. Bu ders içerisinde iyi bildiğin ve cevapları çok uzun olmayan soruları cevaplamaya çalış. Daha sonra uzun cevaplar ve farklı dersler olarak bu davranışı çeşitlendir. Eğer aşırı bir heyecan hissediyorsan,sorulara yanıt vermeden önce gevşeme ve nefes çalışmaları yapılabilirsin.


Öğretmenim beni kopya çekerken yakaladı. Artık bana hiç güvenmiyor.

İlk yapman gereken,öğretmenine giderek onunla konuşmak. Konuşurken sadece özür dilemen de yeterli olmayabilir;dürüstçe duygularından ve davranışının nedeninden de bahsetmelisin. Öğretmenine sınava yeterince hazırlanamadığını,başarısız olarak görülmek istemediğinden böyle bir yola başvurduğunu,ama yakalandığında aslında daha utanç verici bir durumla karşılaştığını açık bir dille anlatabilirsin. Tecrübeli bir öğretmen samimi olduğunu anlayacak ve sana bir şans daha verecektir.


Öğretmenimiz çok sert biri! Anlamadığım yerleri sormaktan bile çekiniyorum.

Bazı öğretmenler ders sırasında otoritelerini koruyabilmek için daha sert olabilirler. Bu tür öğretmenlerle ders dışında konuşmak daha kolay olabilir. Öğretmenine yaklaşımın ve soruyu soruş şeklin de çok önemli. Kibarca başlayan bir konuşma ve anlamlı sorular,hiçbir zaman olumsuz tepki almaz

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Küçültme Ameliyatı

Plastik ve Estetik Cerrahinin bayanlara tanıdığı belki de en büyük imkan meme küçültme ameliyatlarıdır.
Total
0
Share