Genlerinizdeki Sağlık Sizin Elinizde

Genetik Check Up ile genlerinizdeki gizli sağlık bilgilerine ulaşın.

Gelecekte kalpten diyabete kadar birçok önemli hastalığa yakalanma riskinizi,çocuğunuza geçirebileceğiniz hastalıkları,ilaçlara karşı bünyenizin vereceği tepkiyi ayrıca ihtiyaç duyduğunuz beslenme,diyet gibi sağlıklı yaşam bilgilerini öğrenmek isteyenler için artık basit bir test var:Genetik Check-up. Basit bir tükrük testiyle yapılan Genetik Check-up hakkında bilgi vermek için Acıbadem Sağlık Grubu’nun düzenlendiği “Kişisel Genetik”konferansının davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Pathway Genomics’in Medikal Direktörü,Genetik Uzmanı Dr. Michael Nova,genlerin incelenmesiyle kişinin gelecekteki sağlığıyla ilgili bilgiler elde edildiğini söyledi.

Acıbadem Sağlık Grubu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ABD’deki Pathway Genomics’in Medikal Direktörü Dr. Michael Nova,Acıbadem Maslak Hastanesi’nde doktorların katıldığı “Kişisel Genetik”toplantısında,“Genom Projesi”kapsamında artık tüm genlerin tesbit edildiğini,günümüzde bu genlerin hangi hastalıkları yaptığının tesbiti üzerinde çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Dr. Nova direktörü olduğu laboratuvarın 60 bin kişinin gen yapısını yaklaşık 2 yıl gibi bir sürede çıkardığını belirtti.

Genetik biliminin sunduğu imkanların gelecek yılların sağlık sisteminde önemli yer tutacağını,artık hastaların ellerinde genetik testleriyle hekimlere başvuracaklarını öngören Dr. Michael Nova,“Tükürük örneği alarak yaptığımız DNA analiziyle hastanın ilaç alerjisini,hangi ilaçtan hangi dozda alması gerektiğini,kendisi için doğru diyetin ne olduğunu ve hangi sporu yaparsa zayıflayabileceğini tesbit edebiliyoruz. Diyabet,hipertansiyon,kalp ve obezite gibi kronik hastalıklara yatkınlığın önceden belirlenerek gerekli yaşamsal değişikliklerin yapılmasıyla ülkelerin sağlık harcamaları da önemli ölçüde azalıyor”diye konuştu.

Genetik biliminin bugünkü durumuna gelmesi için uzun yıllar çalışıldığını,bu alanda son 10 yılda başarılanların baş döndürücü olduğunu vurgulayan Dr. Michael Nova,şunları söyledi:

  • Bir insanda 25 bine yakın gen bulunuyor. Araştırmalara göre sağlıklı insanlarda hastalık yapabilen 40-100 gen var.
  • Genetik bilimi klasik tıbbın yerine talip değil. Aksine,mevcut tedavilere yardım edebilir.
  • Son yıllarda sağlıkta bazı trendler gündeme geldi. Bunlardan biri de nüfus yaşlandıkça tıbbi bakımı da kişiselleştirmek gerektiğidir. Burada genetik bilimi devreye giriyor.
  • Kişiye özel tedaviye doğru ilerliyoruz. Örneğin bir ilaç bir hastada çok iyi etki ederken,bir başkasında hiç işe yaramayabiliyor. Genetik testler yardımıyla biz en doğru ilacın,en doğru dozda verilmesine imkan yaratıyoruz. Araştırmalara göre ilaçların yüzde 50’si etkisiz kalıyor. ABD’de giderek daha çok sayıda ilacın etiketinde “Bu ilacı alacaksanız genetik test yaptırmalısınız ya da yaptırmanız önerilir”yazıyor. Bu sayede kişinin aldığı ilaçtan en yüksek derecede faydalanmasını amaçlıyoruz.
  • Genetik testlerin amaçlarından biri de;ülkelerin sağlık alanında yaptığı büyük harcamalarla ilgili olarak tasarruf etmelerini sağlamak. ABD’de kronik hastalıkların tedavisine önemli bütçeler ayrılıyor. Bu harcamaların yüzde 80’ini de yaşam tarzına bağlı kişisel harcamalar oluşturuyor. Obezite,kalp,diyabet,hipertansiyon gibi hastalıklar devletin sırtında çok önemli bir mali yük oluşturuyor.
  • Aynı şekilde bireylerin genlerine göre beslenme diyetlerini,yapacakları sporun türünü belirlemelerini sağlıyoruz.

Soy Ağacı Çıkarılıp Genetik Tarama Yapılıyor
Konferansta konuşan Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Genetik Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Alanay da,içinde bulunduğumuz 21’nci yüzyılın bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmelere sahne olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Kişiselleştirilmiş Tıp Çağı”olarak da adlandırılan bu dönemde kişisel genom analizi yardımı ile genetik hastalık taşıyıcıları,yaygın hastalıklarla ilgili bireyler arasındaki genetik farklılıklar ve bu hastalıklara yatkınlık durumunu,bireylerin ilaçlara farklı yanıt vermesinden ve bazı yan etkilerden sorumlu genetik faktörler tespit edilebiliyor.”

Acıbadem Kişisel Genetik Sağlık Programı Kapsamındaki Testler

ABD ve Avrupa’da “İnsan Genom Projesi”yürütüldüğünü,bu projenin sonucunda artık insanın DNA’sında yaklaşık 25 bin gen olduğunu öğrendiklerini ifade eden Doç. Dr. Yasemin Alanay,Acıbadem Sağlık Grubu’nun da kişisel genetik testlerle önemli bir sağlık hizmeti sunduğunu belirterek,şu bilgileri veriyor:

“Hepimizin DNA’ları benziyor ama kişisel farklılıklar var. Bu nedenle genel incelemeler değil,kişiye özel yatkınlıklara bakan testler üretilmeye başlandı. Bu testlerin içinde bizim uygulamaya başladığımız Pathway Genomics ile işbirliği yapılan Genetik Check-up. Bu hizmet,“Kişisel Genetik Sağlık Programı”kapsamında ele alınıyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Doktoruna Sormadan Oruç Tutma !

Ramazanda 15-16 saatlik açlık süresi sağlıklı kişileri bile zorlarken, birtakım hastalıkları olan kişiler dikkatli olmalı !

Hatalar İlk Yardım Yapanın Ölümüne Sebep Olur mu?

İlkyardım sırasında, bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir, hatta ölebilirler.
Total
0
Share