Göğüs Dikleştirme Nedir?

Aynı zamanda mastopeksi olarak bilinen göğüs dikleştirme, göğüslerin şeklini değiştirmek yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür sırasında fazlalık deri alınır ve göğüsleri daha yüksek bir pozisyona çekip sıkılaştırmak için göğüs dokuları yeniden şekillendirilir.

Göğüsleriniz sarkıyorsa ya da meme uçları aşağıyı işaret ediyorsa göğüs dikleştirme ameliyatını düşünebilirsiniz. Aynı zamanda bu operasyon benlik ve özgüven olgularını güçlendirebilir.

Göğüs dikleştirme, göğüs boyutlarını büyük oranlarda değiştirmeyecektir. Fakat göğüs büyütme veya göğüs küçültme ameliyatlarıyla kombinasyon halinde de yapılabilir.

Neden Yapılır?

Yaşlandıkça göğüsler de elastikiyet ve sıkılığını kaybederek değişir. Bu tür değişimlerin birçok sebebi vardır:

  • Hamilelik. Hamilelik boyunca göğüsleri destekleyen bağ dokular göğüsler dolgunlaşıp ağırlaştıkça gerilir. Emzirme sürecine bakmaksızın bu gerilme göğüslerin sarkmasına yol açabilir.
  • Kilo değişimleri. Kilodaki değişimler göğüs derisinin gerilmesine ve elastikiyetini kaybetmesine yol açabilir.
  • Yer çekimi. Zamanla, yer çekimi göğüsteki bağ dokuların gerilip sarkmasına yol açar.

Bir göğüs dikleştirme ameliyatı sarkmayı azaltabilir ve meme uçları ile koyu kısımlarının (areola) pozisyonunu yukarı çekebilir. Ayrıca yeniden şekillendirilen göğüslerle orantılı olması için areolanın boyutu da küçültülebilir.

Şu durumlarda göğüs dikleştirme ameliyatı düşünebilirsiniz:

  • Göğüsleriniz sarkmışsa -hacim ve şeklini kaybetmiş ya da daha düz ve uzun hale gelmişse.
  • Göğüs uçları -göğüsler destekli durumda değilken- göğüs kıvrımının altına düşüyorsa
  • Göğüs uçları ve areola aşağıyı işaret ediyorsa
  • Areola göğüslere orantılı olmayan bir şekilde gerilmişse
  • Göğüslerden biri diğerinden daha aşağıya düşüyorsa

Göğüs dikleştirme ameliyatı herkese uygun değildir. İlerde hamile kalmayı düşünüyorsanız göğüs dikleştirme operasyonunu erteleyebilirsiniz. Hamilelik sırasında göğüsler gerilebilir ve dikleştirme ameliyatının sonuçlarını bozabilir.

Emzirme de göz önünde bulundurulan durumlardan biridir. Göğüs uçları, alt tabakalardaki göğüs dokusundan ayrılmadığı için dikleştirme ameliyatı sonrası emzirme genellikle mümkündür fakat bazı kadınlar yeterli süt üretme konusunda zorluklarla karşılaşabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı her boyuttaki göğüsler üzerinde uygulanabilirken; küçük ve sarkmış göğüslü kadınların dikleştirme ameliyatı sonuçları daha kalıcı olmaktadır. Büyük göğüsler daha ağırdır ve bu sebeple tekrar sarkması daha muhtemeldir.

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Sarkması: Kadınların Kabusu!

Meme yapısal olarak, vücut silüetinin dışına doğru gelişmiş bir organ olduğundan dolayı, askı sistemi çok güçlü değildir. Bu nedenle de yer çekiminin etkisi, sık sık kilo alıp verme, genetik faktörler gibi etkenlerle sarkabilir.
Total
0
Share