Göz Hastalıklarında Lazer Tedavisi Güvenli mi?

Miyop-hipermetrop-astigmat gibi kırma kusurlarının Excimer Lazer ile tedavisi, kuralları ve sonuçları belli olan güvenilir bir yöntemdir.

1980’li yılların başından itibaren milyonlarca kişi bu yöntem ile tedavi olarak sosyal ve mesleki yaşantılarında gözlük ve kontakt lens kullanımının yarattığı kısıtlamalardan kurtulmuştur. Tedavinin kullanılmayı başlandığı yıldan itibaren tüm Dünya’da 31,4 milyondan fazla kişi bu tedaviyi olmuştur.

Lazer tedavisinin doğru şartlar altında uygun hastalara uygulandığında başarı oranı yaklaşık %98’dir.
Lazer tedavisi FDA onaylı bir ve tamamen güvenli bir teknolojidir. Körlük riski bulunmamaktadır. Lazer ameliyatı ileride olmanız gerekecek herhangi biz göz tedavisine (katarakt dahil) engel ya da sebep değildir.

Lazer ameliyatı 1 ile 10 derece arası miyop,1 ile 7 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan ve lazere uygun gözlere başarı ile uygulanabiliyor. Lazer tedavisi eğer göz yapınız uygunsa ikinci bir kez uygulanabilir. Lazer tedavisi gözün kornea tabakasına uygulanır. Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir. Lazer tedavisi kanamalı ve açık bir tedavi değildir. Lazer tedavisi sırasında damlalı anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmez. Lazer tedavisi sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılması gerekmektedir. Ancak ömür boyu göz damlası kullanılmamaktadır.

Prof. Dr. Abdullah Özkırış

Total
0
Shares
Related Posts

Mide İçi Balon Uygulaması

Mide içi balon Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m2’den büyük olan kişilerin kilo vermesini sağlamak için doktor gözetiminde kullanılan bir yöntemdir.

Mide Balonunun Yan Etkileri Var Mı?

Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saate bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır.

Soğuk Havalar Kalp Krizini Tetikliyor

Soğuk havalar gribal ve bakteriyel enfeksiyonların artmasına neden olurken, uzmanlar, hava sıcaklığının düşmesinin kalp krizi riskini arttırdığını bildirdi.
Total
0
Share