Grip Zatürreye Çevirince Ne Kadar Tehlikelidir?

Soğukların kendinin iyiden iyiye gösterdiği son günlerde yavaş yavaş hastalık belirtileri gün yüzüne çıkıyor.

Gribe yakalanmak,zatürreye neden olan mikropların bünyeye yerleşmesine olanak sağlayarak zatürrenin gelişmesine neden olabilir. Grip şikayetinin üzerine zatürre de gelişirse hastaneye yatma ihtimali hatta ölüm riski meydana gelebilir . Mevsimsel grip aşısı ile bu risklerden korunmak mümkündür.

Grip,zatürre olma riskini artırır!

Zatürre,gribin önemli bir komplikasyonudur. Grip mikrobunun kendisi zatürreye yol açabileceği gibi grip zemininde üzerine eklenen diğer mikroplarda zatürrenin gelişme riskini artırır. Özellikle risk gruplarında zatürre gelişme riski çok daha fazladır. Bu tür gruplarda ölüm riski yüzde 20’lere kadar çıkmaktadır. Bunun haricinde gribin belki de en önemli komplikasyonu altta yatan hastalığın alevlenmesidir. Grip nedeniyle kaybedilen hastaların büyük bir çoğunluğu altta yatan diyabet,astım,koah,kalp,böbrek,karaciğer gibi hastalıkların komplikasyonlarının ortaya çıkması ile yaşamını yitirmiştir. Bu durum sıklıkla görülmektedir.


Aşı ile grip ve ona bağlı hastalıklardan korunmak mümkün mü?

Aşılama,çok bulaşıcı olan mevsimsel gribi önlemenin en iyi yoludur. Grip virüsü sürekli antijenik yapısını değiştiren bir mikroptur. Dolayısıyla grip aşısı her yıl bir önceki sene en sık rastlanan grip mikrobu türlerinin antijenik yapısı göz önünde bulundurularak hazırlanır. Dolayısıyla mevsimsel grip aşısı ile bu risklerden korunmak mümkündür.


Risk grubundakiler aşı yaptırıyor mu?

Ülkemizde risk gruplarında erişkin aşılanma oranları çok düşüktür. Oran,şu an yüzde 5.9 -14.9’dur ancak grip aşılanma oranının yüzde 75 olması hedeflenmektedir. Daha fazla kişiyi aşılayabilmek için kişinin çok az acı hissedeceği mikroenjeksiyon türü intradermal (deri içi) aşılar çok yararlıdır. Aşıyı her yıl değişkenlik göstermesi nedeniyle oral tablet şeklinde yapmak mümkün değildir.


Deri-içi grip aşısının diğer aşıdan farkı ne?

Çevreden gelen potansiyel olarak tehlikeli tehditlere karşı ilk savunma hattı deridir. Mevcut deneyimler,intradermal yolun son derece etkili olduğunu göstermektedir. Mikroinjeksiyon sistemi ile tam olarak dermise,doğru miktarda antijeni verir. Deri içi grip aşısı 1,5 mm uzunluğunda çok küçük iğnesi olan mikroenjeksiyon sistemdir. Daha az miktarda aşı enjeksiyonu ile deri içine uygulaması kolaydır. İğne korkusunun yenmesi açısından avantajlıdır. Kitlesel uygulamalar için de çok uygundur.

Yılda kaç kişi grip nedeniyle hayatını kaybediyor?

Her yıl influenza virüsünün dünyada 3 ile 5 milyon arasında ciddi olguya,250 bin ile 500 bin arasında ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir. Çocukların yüzde 20’si gripten her yıl zarar görmektedir. Ayrıca tüm dünyada işgücü kaybının en önemli nedenidir. İşgücü kaybının yüzde 10-12′ sinin gripten kaynaklandığı bildirilmektedir. İkincil enfeksiyonları tetikleyip altta yatan hastalıkları alevlendirerek ciddi vakaların oluşmasına sebep olduğu da unutulmamalıdır.

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.
Total
0
Share