Güçlü Kemiklere Sahip Olmak İçin En İyi Yiyecekler

Sağlıklı bir yaşam, kişi için hem fiziksel sağlık hem de zihinsel istikrar gerektirir. Zihinsel istikrar çevremiz tarafından etkilenir fakat fiziksel sağlığımız kendi elimizdedir.

Bu durum,sağlıklı olma yolunda iyi bir diyete odaklanmak anlamına gelir. Yediğimiz her şey ise diyet ve fitness planlarımıza doğrudan etki eder. Vücudun besinlerin tüm faydalarından yararlanabilmesi için dengeli bir diyet oluşturmalısınız. Yiyecek ve içecek seçimlerimizde,vücudun ihtiyacı olan yiyecekleri tercih etmeye özen göstermeliyiz.
İyi bir fizik güçlü kemiklerle birlikte gelir.

Fakat kemikleri zayıf kılan tam olarak nedir? Vücudunuzun kemik yapısının kırılgan hala gelmesine yol açan önemli nedenlerden birkaçı:

•Bağışıklık sistemi hastalıkları
•Sindirim sorunları
•Endokrinal veya hormonal değişimler
•Anemi de dahil olmak üzere kan ile ilişkili bozukluklar
•Nörolojik hastalıklar
•Ruhsal dengesizlik
•Yeme bozukluğu
•Radyasyona maruz kalmak
•Kanser tedavisi ya da hastalığın kendisi
•Aids,böbrek sorunları ve karaciğer hastalıkları gibi ölümcül hastalıklar ve bozukluklar

Tüm bu nedenler kemiklere zarar verebilir ve zarar vermese bile zayıf kılabilecek olan ciddi etkenledir. Eğer birisi herhangi bir hastalıktan dolayı acı çekiyorsa,doktor veya uzman büyük olasılıkla tedavinin yanında ekstra süt ürünleri takviyesi ve aynı zamanda bolca egzersiz önerecektir. Yukarıda listelenen hastalıklar çok ciddi sorunlardır ve hafife alınacak rahatsızlıklar değildir.

Kemik Erimesinin Belirtileri

Bu durumun ilk ve en önemli göstergesi fizyolojik ağrı olduğu için herhangi bir bozukluğun olup olmadığını söylemek zor değildir.
Kişi kemiklerinde kaslarında ağrı hisseder ve kontrol ettirmek için bir sağlık kontrolüne gider,ardından kısa süre içinde (kırıklar dahil) gözle görülür biçimde çok sayıda belirti görülür. Küçük yapıda olan kemikler yüksek risk altındadır,kilo kaybı,ağrı,yorgunluk ve kadınlarda düzensiz adet dönemleri ortaya çıkar. Oldukça önemli tek hastalığın belirtileri zamanla meydana ortaya çıkan çeşitleri ağrılar ile adeta o hastalıkla ilgili uyarı niteliği taşımaktadır. Vücutta kısa süre içerisinde ortaya çıkan belirtiler ciddi hastalıkların habercisi olabileceği için,bu tarz farklılık ve belirtilerle karşılaştığınızda bir uzmandan yardım almalı ve sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Güçlü Kemikler İçin En İyi Yiyecekler

Modern bilim sayesinde kemik erimesi için kliniklerde ve hastanelerde çok sayıda mevcut tedavi yöntemleri vardır. Henüz doğal yollarla kemik erimesine engel olabilen bir tedavi yöntemi yok. Sağlıklı kemikleri elde etmek ve güçlü olmasına katkıda bulunabilecek birkaç lezzetli besin öğelerini sıraladık:

Yoğurt: D vitamini kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum için oldukça önemlidir. D vitamininin büyük bir çoğunluğu güneş ışınlarından elde edilir fakat yeterince güneş ışınlarına maruz kalamayanlar ve zamanı olmayanlar için yoğurt çeşitleri alternatif bir kalsiyum kaynağıdır.

Süt: Tüm beslenme ihtiyaçlarınızı karşılan süt,içerisinde potansiyel olarak hemen hemen her besini barındırmaktadır. Herkes tarafından da bilindiği gibi kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum,sütte bol miktarda bulunmaktadır. Sütü herhangi bir biçimde (milkshake,tatlılar,çay vb.) tüketebilirsiniz,önemli olan sürekli ve tekrarlayan aralıklarla tüketmektir.

Peynir: Peynir,yeterince iyi bir miktarda kalsiyum ve D vitamini içermektedir. Günlük ortalama 45 g peynir tüketimi yeterli olacaktır,gün boyunca istediğiniz zaman tüketebilir ve diyetinize ekleyebilirsiniz.

Sardalye: Konu kalsiyum ise beyaz et en verimli kalsiyum kaynakları arasındadır. Sardalye tadı tuzlu olan,piyasada rahatça bulunabilen ve yeterince zengin kalsiyum kaynağı içeren bir balık çeşididir. Dünyanın birçok yerinde hazır olarak bulunabilir fakat taze olarak tüketmek çok daha faydalıdır.

Yumurta: Yumurta en iyi protein kaynağıdır. Yumurtanın sarısı temelde D vitamini için iyi bir kaynaktır,her türlü besini içerir ve D vitamini içi ideal bir diyet takviyesidir. Birçok farklı şekillerde tüketilebilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share