Güneş 3 Yaşa Kadar Çok Riskli!

Çocuğunuz için dikkat etmeniz gerek noktalar;
  • Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da,çocuğunuzda güneş koruyucu kullanımı. Çünkü özellikle ilk 3 yaşta oluşan güneş yanıkları ‘melanoma’adı verilen cilt kanserine eğilim yaratıyor.
  • Çocuğunuz küçükse öncelikle şapka ve giysi ile koruma sağlayın,gerekirse sadece güneşe fazla maruz kalan bölgelere fiziksel bariyer içeren kremler tercih edin.
  • Özellikle 6 aydan küçük çocukların daha fazla deri yüzeyi /vücut ağırlığı oranına sahip olması nedeniyle güneş koruyucuların içerdikleri kimyasal maddelerin emilimi daha fazla oluyor. Ancak metabolizmaları bu maddeleri uzaklaştırabilecek yeterli olgunlukta olmuyor. Bunun sonucunda da vücuda toksik etkileri olabiliyor. Dolayısıyla güneş koruyucuların küçük çocuklarda güneşe karşı temel koruyucu ajan olarak kullanılmaması gerekiyor.
  • Çocuğunuza 6 aylıktan itibaren fiziksel filtre içeren güneş koruyucu,en az 3 yaşından sonra da kimyasal filtre içeren koruyucu sürün. Koruyucuları dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürmeyi ve sık sık tekrarlamayı da unutmayın.

Dr. Hande Akıncı

Total
0
Shares
Related Posts

Et Grubu

Etler güvenilir yerlerden satın alınmalı, veteriner hekim kontrolünden geçtiğine dair etlerin üzerinde kontrol damgası muhakkak olmalı, etin derisinde ...

Stres Beyin Kanamasına Neden Oluyor

Beyin krizi beyin fonksiyonlarının ani kaybı olarak tanımlanır.Türkiye'de genel nüfusuna göre yılda ortalama 125 bin yeni beyin kanaması vakası yaşanıyor.
Total
0
Share