Güneş 3 Yaşa Kadar Çok Riskli!

Çocuğunuz için dikkat etmeniz gerek noktalar;
  • Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da,çocuğunuzda güneş koruyucu kullanımı. Çünkü özellikle ilk 3 yaşta oluşan güneş yanıkları ‘melanoma’adı verilen cilt kanserine eğilim yaratıyor.
  • Çocuğunuz küçükse öncelikle şapka ve giysi ile koruma sağlayın,gerekirse sadece güneşe fazla maruz kalan bölgelere fiziksel bariyer içeren kremler tercih edin.
  • Özellikle 6 aydan küçük çocukların daha fazla deri yüzeyi /vücut ağırlığı oranına sahip olması nedeniyle güneş koruyucuların içerdikleri kimyasal maddelerin emilimi daha fazla oluyor. Ancak metabolizmaları bu maddeleri uzaklaştırabilecek yeterli olgunlukta olmuyor. Bunun sonucunda da vücuda toksik etkileri olabiliyor. Dolayısıyla güneş koruyucuların küçük çocuklarda güneşe karşı temel koruyucu ajan olarak kullanılmaması gerekiyor.
  • Çocuğunuza 6 aylıktan itibaren fiziksel filtre içeren güneş koruyucu,en az 3 yaşından sonra da kimyasal filtre içeren koruyucu sürün. Koruyucuları dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürmeyi ve sık sık tekrarlamayı da unutmayın.

Dr. Hande Akıncı

Total
0
Shares
Related Posts

Deri Kanseri Tipleri

Vücudunuzda renk değiştiren, kanamaya ya da kaşınmaya ve aniden büyümeye başlayan renkli lezyonlar malin melanom olabilir; böyle bir durumda mutlaka dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

Keten Tohumu

Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri,yüksek oranda çözünür.

Giysileriniz Cildinize Düşman mı?

Kullandığımız aksesuarlara, giydiğimiz kıyafetlere karşı cildimiz alerjik reaksiyonlar gösterebilir. peki bu durumlarda neler yapılabilir. Dr. Ahmet Günay anlatıyor.
Total
0
Share