Güzelleşirken Alerji Olmayın!

Dermatoloji Uzmanı Tuğba Türker kozmetiklere bağlı allerjik egzemalar hakkında bilgi verdi:

Güzel ve hoş bir görünüme sahip olmak,insanoğlunun tarihten bu yana her zaman en doğal ve hoşgörü ile karşılanan,kabul görmüş isteklerinden biridir. Kleopatra döneminden günümüze kadar kozmetik kullanımı popüleritesini korumakla beraber,kozmetik komplikasyonlarını da beraberinde getirmiştir.

Kozmetiklerin çoğunluğu sentetik yapıya sahip olduklarından,deride hassasiyete neden olabilmekte ve kontakt dermatit dediğimiz allerjik egzemaları oluşturabilmektedir. Allerjik egzemaların %10’undan kozmetikler sorumludur. Pratikte aslında bu oran daha yüksektir. Kozmetik hassasiyeti geliştiğinde,genellikle doktora başvurmak yerine,kullanılan kozmetiğin değiştirilmesi yoluna gidilmektedir.

Kozmetik allerjileri en çok yüzde,özellikle de göz çevresinde ve alında görülmektedir. İkinci sırada da koltuk altlarında karşılaşılmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılsa da,son yıllarda erkeklerde de kozmetik kullanımının artması,her iki cins arasındaki belirgin farkı kapatmış görünmektedir. Ayrıca kuaförlerde,güzellik uzmanlarında daha ziyade meslek egzeması şeklinde kozmetik reaksiyonları ortaya çıkmaktadır.

Kozmetik allerjisine en sık yol açan ürünlerin başında parfümlü ürünler gelmektedir. İçeriğinde hoş koku maddesi olarak katılan “fragrance,peru balsamı “bulunan ürünlerde reaksiyon gelişme riski daha fazladır. Bunun dışında kozmetiklere raf ömrünü uzatmak amacıyla koruyucu olarak katılan “paraben,formaldehit”gibi maddeler de,en sık kozmetik allerjisine yol açan etken maddeler olarak sayılabilir. Bazı boya maddeleri,lanolin,parafin gibi yumuşatıcı ve yatıştırıcılar,çözücü kimyasallar,güneş koruyucu olarak kozmetiklere katılan bazı kimyasal maddeler,kozmetik allerjisine yol açabilen diğer ürünler olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Dr. Tuğba Türker

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share