Yaşa Göre Yumurtalık Kistleri

Çocukluk ve ergenlik dönemi, doğurganlık dönemi ve menopoz dönemi kistler, hangileri tümoral kistlerdir?

1- Çocukluk ve ergenlik öncesi dönemi: Yenidoğan döneminde anneden geçen hormonlarla fizyolojik kistler görülebilir. Bunlar takip edilerek küçülüp,küçülmedikleri kontrol edilir. Büyüme varsa tedavi edilirler. Bunların dışındaki kistler genellikle tümoral kistlerdir.

2- Doğurganlık dönemi (15-50 yaş): Bu dönemdeki kistlerin 100 tanesinden 95’i fizyolojik kistlerdir. Izlemek veya doğum kontrol hapı kullanılarak küçülüp kayboldukları saptanır. Küçülme olmazsa veya aşağıda belirtilen tümoral kist yapısına ait belirtiler varsa uygun yöntemle tedavi edilmeleri gerekir.

3- Menopoz dönemi (50-55 yaş sonrası): Menopoza giren kadınlarda artık yumurtalıklar çalışmayacağı için bu dönemde görülen kistler genellikle tümoraldir. Mutlaka ayırıcı tanı yöntemleri yapılmalıdır. Yumurtalık kanser sıklığı yaşla birlikte artar,ortalama yaş 50-59 dur ve insidans 75 yaşında pik yapar.

Yumurtalık kistlerinin ayırıcı tanısında güvenilir tanı yöntemlerine ihtiyaç vardır Hastaların geçmişe ait bilgileri,jinekolojik muayene,tümör belirteçleri,transvaginal ultrason ile değerlendirme ve transvaginal renkli Doppler ile incelenir .Bu amaçla günümüzde en sık kullanılan metodlar transvaginal ultrasonografi,tümör belirteçleri ve renkli Doppler ultrasonografidir.


YUMURTALIK KİSTLERİNDE İYİ HUYLU – KÖTÜ HUYLU AYIRIMI
1-Jinekolojik muayene
2-Ultrasonografi
– Transvaginal ultrasonografi
– Transabdominal ultrasonografi
3-Tümör belirteçleri
-CA 125
-AFP
-hCG
-LDH:
4- Renkli Doppler sonografi
5- Laparoskopi / Biobsi

Jinekolojik muayene;
Jinekoljik muayene ile kistin büyüklüğü,yeri,kıvamı,şekli ve hareketliliği hakkında bilgi edinilir. Iyi huylu kistler genellikle düzgün yüzeyli ve hareketlidir. Ancak iltihaplanmaya bağlı kistler (abse) ve endometrioma fikse olarak hissedilir. Normalde menopoz sonrasında yumurtalık yaklaşık olarak 2 x 1 x 0.5 cm. dir. Menapozdan sonra 3-5 yıl geçmiş bir kadında yumurtalığının daha büyük / kistik olması araştırmayı gerektiren bir durumdur.
Transvaginal Ultrasonografi;
* Kistin büyüklüğü >8 cm
* Kistik / Solid yapılar
* Duvar kalınlığı
* Septa varlığı ve kalınlığı
* Iç duvar yapısı
* Yüzeyde papiller yapılar
* Bilateral lesion
* Karın içerisinda sıvı olması

Doç. Dr. Hüsnü Görgen

Total
0
Shares
Related Posts

Genetik İnceleme Yöntemleri

Son 20 yılda geliştirilen teknoloji bize genlerin yapılarını ve hastalıklarla ilişkilerini çalışabilmek için imkan sağlamıştır.

İklim Değişiklikleri Astımı Tetikliyor

Dünyada iklim değişiklikleri ve değişen yaşam koşullan ile her geçen gün astım görülme sıklığı artıyor. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astım hastası bulunurken, dünyada ise yaklaşık 300 milyon astım hastasının olduğu tahmin ediliyor.

Cildiniz İçin Bunları Yapıyor musunuz?

Yaz aylarında yıpranan ve kuruyan cilt, sonbaharda mevsim değişikliğiyle birlikte uyum sorunu yaşıyor ve özel bakımlara ihtiyaç duyuyor. İşte cildinizi yeniden canlandırmak için yapabilecekleriniz:
Total
0
Share