Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri genç yetişkinler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir içecek türüdür. Enerji içeceği içerdiği kafein nedeniyle dehidrasyona …

Enerji içecekleri genç yetişkinler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir içecek türüdür. Enerji içeceği içerdiği kafein nedeniyle dehidrasyona(vücut suyunun azalmasına) sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra uyarıcı etkisi bulunan guarana,ginseng,taurin,gingko biloba içermesi de yanlış tüketimi sonucu tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Özellikle enerji içeceklerinin alkol ile karıştırılarak tüketilmesi sonucu kalp krizi geçirerek ölümle sonuçlanan vakalar bildirilmiştir. Bazı enerji içecekleri 5 bardak kahve veya koladan daha fazla miktarda kafein ve şeker içermektedir. Gün içinde standart fiziksel hareketlerinizle beraber enerji içeceklerini tüketmeniz kendinizi iyi hissetmenize sebep olabilir fakat sonrasında bulantı,uyku problemi,kalp çarpıntısı,yüksek tansiyon,anksiyete görülebilir. Ayrıca yorgunluk,ağrı ve algıda farklılaşmaya sebep olabilir.

Türk gıda mevzuatında yayınlanan Enerji İçecekleri Tebliğinde yer alan maddeye göre enerji içeceklerinin etiket bilgisinde okunaklı olarak;“Enerji içecekleri alkol ile karıştırılarak tüketilmemelidir. Çocuklar,18 yaş altı kişiler,yaşlılar,diyabetikler,yüksek tansiyonu olanlar,gebeler,emzikli kadınlar,metabolik hastalığı olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir,yoğun fiziksel aktivite sonrası tüketilmemelidir. Günlük 500ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.”yazması gerekmektedir.

Dyt. G.hülya Günsoy

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share