Hiperaktif Bebekler

Hiperaktif çocuklar, aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği nedeniyle, zekaları normal olmasına rağmen, okulda düşük başarı elde ediyor.

Hiperaktivite sorunu bulunan çocuklar,aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği nedeniyle,zekaları normal olmasına rağmen,okulda düşük başarı elde ediyor. Üstelik bu nedenlerle kendilerini ciddi kazalardan korumadıkları için ciddi hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre,hiperaktif çocukların annelerinin sıklıkla depresyon,kas-iskelet ağrıları ve kaygı bozuklukları gibi hastalıkları daha çok geçirdikleri saptandı. Başka bir araştırmada ise annede bulunan depresyon,kaygı ve duygusal problemler ile “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”(DEHB) arasında ilişki olduğu bulunmuş.

Ayrıca çocuğuna ilaç kullanmak istemeyen annelerin çocuk ruh sağlığı uzmanlarına 13 kat daha fazla başvurdukları saptanmış. DEHB’li annelerin %1.2’sinde en az bir ruh sağlığı problemi olduğu savunulmaktadır. 2020 yılında kadınlarda depresyon oranı dünyayı sarsacak kadar yükseleceğinden annelerin kendilerine dikkat etmesi gerekiyor.

İnternetteki Bilgileri Değil Doktorunuzu Dinleyin

  • Erken çocukluk yaşlarında fark edilen bu durum tedavi edilebilir.
  • Anne,baba,öğretmen ve diğer kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda tanı netleştikten sonra DEHB’li çocuğun anne ve babasının,çocuğun evdeki sıkıntıları ile ilgili olarak neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir.
  • Bu durumun bir rahatsızlık olduğu ve nedenleri ile ilgili konuşularak bilgi sahibi olmaları hedeflenir. Evde ve okulda yapılabilecekler aktarıldıktan sonra ilaç tedavisi verilip verilmeyeceğinin kararı verilir.
  • Zekâsında problem olmamasına rağmen okul başarısı düşük olan veya aşırı hareketlilik nedeniyle sık sık yaralanan hatta ciddi hayati tehlikeler geçiren çocuklarda ilaç tedavisi ilk seçenektir.
  • İlaçlarla ilgili ailelerin yaşadıkları korkular nedeniyle verilme sebebi aileye ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Bütün diğer ilaçlar gibi DEHB için kullandığımız ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. Birçok yan etkisi geri dönüşümlü ve doz ayarlanması ile kontrol edilebilir düzeydedir.
  • Yan etki açısından riskli olan çocuklarda ( örneğin ailesinde bazı rahatsızlıklar bulunan çocuklarda) ilaç başlamadan önce yapılan bazı tetkiklerle oluşabilecek ciddi problemler büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sorununa karşı ilaç kullanılıp kullanılmaması konusunda internet sitelerinde birçok yazılar yayınlanıyor. Aileler özellikle internette kaynağı belli olmayan birçok siteden doğru-yanlış bilgiler elde edebiliyor. Bu konuda doktora güvenmek daha doğrudur.

Hangi Çocuklarda İlaç Yüzde Yüz Şarttır?

Bozukluğu dikkat ve hareketlilik olarak ayrı ayrı incelersek;eğer bir çocuk kendini koruyabilecek kadar dikkat gösteremiyor ve bu nedenle başına ciddi kazalar geliyorsa veya ders başarısı akademik başarısı ile orantılı değilse ilaç tedavisi önem kazanıyor. Hareketlilik nedeniyle yerinde duramıyor,sonunu düşünmeden kendini rahatlıkla tehlikeye atıyor,defalarca ucuz atlatılan kazalar geçiriyorsa burada ilaç gerekliliğin ötesinde hayati bir önem söz konusudur. İlaç kullanılmaması halinde önemli davranış problemleri de görülebilir.

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts

5 Soruda Bahar Alerjileri

Bahar döneminde alerjik hastalıklarda artış gözlenir. Bunun nedeni polenlerdir.Rüzgarla yayılan polenler alerjik reaksiyonlara neden olur. Ağaç polenleri Şubat ve Mayıs, ot polenleri daha çok Mayıs ve Haziran aylarında görülür.
Total
0
Share