İlaç Alerjileri Sanılandan Daha Tehlikeli Olabilir

Değişik hastalıkların tedavisi için kullanılan çok fazla sayıda ilaç olmasına karşın bunların bazılarının kullanımı sonrası alerjik tepki daha sık görülür.

Değişik hastalıkların tedavisi için kullanılan çok fazla sayıda ilaç olmasına karşın bunların bazılarının kullanımı sonrası alerjik tepki daha sık görülür. En fazla alerjinin karşılaşıldığı ilaçlar antibiyotikler (penisilin,sefalosporin ve sülfonamidler),epilepsi ilaçları (fenitoin),ameliyatlarda hastayı uyutmak için kullanılan ilaçlardır. İlaç alımı ile ilişkili olarak belli bir organda veya genel belirti ve bulgular olabilir. İlaç alerjisinde en sık karşılaşılan belirtiler cilde ait olanlardır.


Genel belirtiler

a) Anafilâksi: İlaç alımı sonrası görülebilecek en tehlikeli reaksiyondur. İlaç alımını takiben dakikalar içinde ortaya çıkabilir. Tansiyon düşüklüğü,vücutta kızarma ve kabarmalar (ürtiker/anjioödem),boğazda tıkanıklık hissi,bilinç kaybı,nefes darlığı ve diğer bazı belirti ve bulguların en az ikisinin bir arada olduğu bir klinik bulgu topluluğudur. Hemen tedavi edilmezse yaşamı tehdit edici özelliği vardır.

b )İlaç ateşi:Beraberinde ciltte döküntüler de olabilir. İlaç kesildikten 48-72 saat sonra ateşin düşmesi ile diğer ateş nedenlerinden uzaklaşılır.
c) Vaskülit: Ciltte özellikle bacaklarda ve kalça bölgesinde döküntüler ile beraberinde ateş,kas ağrısı,eklem ağrısı ve halsizlik olur.
d) Serum hastalığı: İlaç alımını takiben 6 ile 21 gün sonra görülür. Ateş,halsizlik,ciltte döküntüler,eklem ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme olur.
Belirli bir organa ait belirtiler

a) Deri bulguları:ilaç alerjilerinde en sık olarak etkilenen organ deridir. Deri bulguları arasında en sık;kızamık benzeri döküntü,kaşıntılı kabarmalar (ürtiker),kaşıntısız kabarmalar (anjioödem);sabit ilaç döküntüsü görülebilir. Ürtiker ve anjioödem genelde ilaç alımını takiben kısa sürede çıkar. Kızamık benzeri döküntü birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bunun dışında daha seyrek olarak diğer çok çeşitli cilt bulguları da görülebilir.

b) Alt ve üst Solunum sistemine ait bulgular:İlaç alımını takiben bazı hastalarda aynı astımda olduğu gibi hırıltı,nefes darlığı ve öksürük olabilir. Üst hava yollarında ise nezle olmuş gibi burun akıntısı,burun tıkanıklığı,geniz akıntısı,hapşırma başlar. Bunun dışında boğazda tıkanıklık olabilir.

c) Mide-bağırsak sistemi:Bulantı,kusma,kramp tarzı karın ağrısı

d) Karaciğer ve böbrek tutulumu

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Sedef Hastaları Çaresiz Değil

Sedef dermatoloji alanında tedavisi en zor olan ve yaygın olarak rastlanan kronik bir cilt hastalığı olarak nitelendiriliyor. Genellikle 20-40 yaş grubunda görülen bu hastalık ülkemizde her yıl yaklaşık 350 bin kişide ortaya çıkıyor.
Total
0
Share