Imsı Döllenme Şansını Yüzde 25 Artırıyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.

IMSI Hamileliğin gerçekleşmesi için hem yumurta hem de spermin sağlıklı olması şart

Çok değil,bundan bir yıl öncesine dek embriyologlar sağlıklı olanını seçmek için spermleri tıpkı embriyo gibi mikroskop altında büyüterek inceliyorlardı. Ancak spermler insan vücudunun en küçük hücreleri. Bu özellikleri nedeniyle genel olarak incelenseler bile spermlerin detaylarının incelenme şansı düşük oluyordu. Bunun nedeni ise mikroenjeksiyon işlemlerinde canlı sperm hücrelerinin en fazla 800 kat büyütülebilmesiydi.

Dolayısıyla bu büyütme oranıyla,spermin sadece genel şekli incelenebiliyordu. Bu sayede de spermlerin hücre içi yapılarını,baş bölgesinde yer alan ve genetik hasarına işaret eden ‘vakuol’ adındaki hücre içindeki boşlukları detaylı olarak inceleyebilmek ve tespit edebilmek mümkün oluyor.


IMSI DÖLLENME ŞANSINI YÜZDE 25 ARTIRIYOR!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu,standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında,canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.

Böylece dölleme yeteneği en fazla olan spermler seçilerek,uygulanan mikroenjeksiyonla yüzde 25 oranında daha yüksek döllenme oranı elde edilebiliyor. Buna bağlı olarak da hamilelik oranları artıyor ve erken dönem düşük riski azalıyor.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share