Kahvaltı Yapmayan Çocuk, Derse Adapte Olamaz

Çocukta kahvaltı alışkanlığının kazanılmasında, anne babanın tutarlılığı ve bu yönde çocuğa iyi örnek olması en temel etkendir.

Kahvaltı vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında,vücut için gerekli besin öğelerinin günün ilk saatlerinde vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde vücuda dengeli bir şekilde alınmasında,kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde,böylece dikkatin derse yoğunlaşmasında,güne daha dinamik başlamalarının sağlanmasında etkilidir.
Kahvaltı yapılmadan okula gidildiğinde,öncelikle çeşitli sıkıntılar ve derse adapte olamama problemi ile karşılaşılmaktadır.

Ailecek Kahvaltı Masasına Oturulmalı
Okulda sağlıksız kahvaltı alternatiflerinin önüne geçebilmek için ailecek kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıda süt veya taze sıkılmış meyve suyu,yumurta,peynir,pekmez veya bal,zeytin,domates,salatalık gibi sebzeler tercih edilerek çeşitlilik sağlanmalıdır. Evde kahvaltı yapılamadığında sağlıklı sandviçler hazırlanarak bunların tüketilmesi sağlanabilir.
Ara öğün olarak meyve,ayran veya süt beslenme çantasına konulabilir. Bu sayede okuldaki sağlıksız olarak nitelendirdiğimiz kahvaltı alternatifleri,poğaça,çikolata,sucuklu tost,milföy hamuru ile yapılmış börek,tatlı bisküvi,hatta cipsler ve bunların yanında kolalı içecekler ve hazır meyve suları seçilmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Yeterli ve dengeli beslenen;her besin grubundan ihtiyacı kadar tüketen çocuğun gelecekte obezite dediğimiz şişmanlık hastalığına ve bu hastalığın getirebileceği problemlere zemin hazırlanmasının da önüne geçilmiş olacaktır.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share