Kalp Hastalarında Cinsel İlişki Tehlikeli mi?

Toplumda kalp sağlığı hakkında yerleşmiş olan ‘ yanlış bilgiler’

Halk arasında kalp hastalarının cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçireceklerine dair yaygın bir inanış var . Oysa bu grup hastaların cinsel ilişkiden kaçınmaları gereksiz . Çünkü cinsel aktivite de aynı zamanda hastanın psikolojik ve sosyal hayat adaptasyonu bakımından önemli . Ancak hastalar kalp yetersizliğinin derecesine,kalp damarlarının durumuna ve hekiminin önerisine göre cinsel yaşamlarını daha güvenli hale getirmeliler . Örneğin bu grup hastalar cinsel gücü artıran ilaçları kullanmadan önce mutlaka kardiyologlarından gerekli iznini almalı ve kardiyovasküler kondisyon testi yaptırmalılar .

Tereyağından uzak durun!
“Sağlıklı olduğu için yemeklerimde tereyağı kullanıyorum . . . Ekmeğine bol tereyağı sürmeyi unutma . . .”,Bu cümleleri pek çok kişiden duymuşsunuzdur kuşkusuz . Oysa sanılanın aksine yemek pişirirken veya kahvaltıda tereyağı ile katı yağlar kullanılmamalı. Çünkü besin değerleri yüksek olmalarına rağmen çok yoğun oranda ağır zincirli ve doğmuş yağlar içermeleri nedeniyle bu yağların damar sertliğini artırma olasılığı yüksek . Dolayısıyla sık veya aşırı tüketilmeleri kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor .

Aşırı çikolata tehlikeli!
Bitter çikolata ve kahvenin kalp damar hastalıkları açısından bir miktar yararı olabileceğine ilişkin çalışmalar var . Ancak bunların kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olduğuna yönelik bilimsel olarak yeterli ve güvenilir veriler henüz mevcut değil . Üstelik özelikle kalp yetersizliği,kalp damar tıkanıklığı veya ritim bozukluğu olan hastaların aşırı çikolata ve kahve tüketiminden kaçınmaları gerekiyor . Çünkü bu besinleri aşırı tüketmek hastalığın artmasına ve normal sakin seyreden hastalık halinin bozulmasına neden olabiliyor .

Haftada 2-3 yumurta faydalı!
Yumurtanın özellikle sarı kısmında yüksek oranda protein ve kolesterol doymuş yağ asitleri mevcut . Örneğin bir yumurtada yaklaşık 56 gram doğmuş yağ bulunuyor . Bu yüzden de kalp hastaları yumurta yemekten çekiniyor . Ancak toplumdaki yaygın inanışın aksine bu grup hastaların haftada 2-3 yumurta yemelerinde bir sakınca yok . Ancak bu miktardan aşırıya kaçtıkları takdirde ise kolesterol değerlerini yükseltmeleri kaçınılmaz oluyor .

Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Total
0
Shares
Related Posts

Bulimia Nervoza

Zayıflık harcanandan daha az enerji alınması sonucu ortaya çıkan, hastalıklara karşı direnci azaltan, organların işlevlerinin bozulmasına neden olan bir durumdur.
Total
0
Share