Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Kişi bunları anlayabilir mi?
  • Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır.

Özellikle göğüs orta kesiminde basınç hissi,yanma,dolgunluk ve sıkışma hissi tarzındaki bir ağrı,kalp krizi için karakteristiktir.

  • Bazen bu ağrı göğüsten alt çeneye,kollara,sırt orta kesimine veya karın üst bölgesine yayılabileceği gibi bazen de göğüste olmaksızın tek başına bu bölgelerden birinde de ortaya çıkabilir.
  • Bu ağrıya genellikle terleme,yoğun bir endişe eşlik edebilir.
  • Ancak özellikle kadınlarda,diyabet hastalarında,yaşlı bireylerde ağrı bu bahsettiğimiz tipik karakterin dışında olabileceği gibi diyabet hastaları ve yaşlılar hiç ağrı hissetmeyebilir.
  • Özellikle yaşlılarda kalp krizinin ilk belirtisi ani bayılma olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk iş acil ambulans hizmetini aramak ve bireyi bu şekilde hastaneye transfer etmektir. Bu tür bir durumda hasta bireyin kendi aracıyla hastaneye ulaşmaya çalışması veya bir araçla ulaştırılması önerilmez. Sakıncalıdır.

Dr. Utku Zor

Total
0
Shares
Related Posts

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler.
Total
0
Share