Kediniz Sizi Hasta Edebilir

Hayvan alerjenlerinden özellikle kedi ile atopik dermatit hastalığı görülebilir. Hayvan alerjenlerinden oluşan hastalıkların gelişen toplumlarda giderek sıklığı artmaktadır.

Çocuklarda ve tabii ki erişkinlerde de alerjiye neden olan temel alerjenler şu 5 ana grupta toplanabilir:

Çevresel (aero) alerjenler:
  • Ev tozu akan alerjenleri
  • Polenler
  • Küf mantarları
  • Hayvan alerjenleri

Böcek alerjenleri
(Arı,sivrisinek…)
Besin alerjenleri (Süt,yumurta…)

İlaç alerjenleri (Penisilin …)

Mesleki veya girişimsel alerjenler (Lateks…)

Burada çocuk alerjisi açısından en önemli alerjenler çevresel alerjenler ve besin alerjenleridir. Adından da anlaşılacağı üzere her bir başlık kendi alerjisini yapar. Örneğin;besin alerjenleri besin alerjisini,ilaç alerjenleri ilaç alerjisini vs gibi… Ancak pediatrik alerjik hastalık sıklığı ve komplikasyonlar açısından en önemli alerjen grubunu,"çevresel alerjenler"oluşturur.

Örneğin;ev tozu akarı alerjenleri olan mite’lar (akarlar) astımın en sık etkeni,polenler ise alerjik rinokonjoktivit’in en sık etkenidir. Küf mantarları hem alerjik bahar nezlesi hem de astım için bir risktir. Hayvan alerjenlerinden özellikle kedi ile bu iki hastalık yanında atopik dermatit de görülebilir. Her iki çevresel alerjen,gelişen toplumlarda giderek sıklığı artan nedenlerdir.

Dr. Gülden paşaoğlu Karakış

Total
0
Shares
Related Posts

Sebze ve Meyvelerde Bulunan Vitaminler Hangileridir?

Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Vitaminlerin sebze ve meyveler içerisindeki dağılımı değişiktir. Bu sebeple tek bir sebze ve meyveyi sık tercih etmek yerine çeşitlilik sağlanması en doğru yöntemdir.
Total
0
Share