Kirpik Uzatan Kozmetik İlaçlar

Kim gerçekten uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmayı istemez !

Kirpiklerin uzun olmasının bakışlardaki etkiyi ve göz çevresinin güzelliğini arttırdığı yüzyıllardır bilinen bir gerçek. Uzun kirpiklere sahip olmayan bayanlar,kullandıkları makyaj malzemeleri veya takma kirpiklerle bu sorunu gidermiş olsalar bile gerçekten uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmak farklı bir rahatlık.
Bu konuda gerçekten etkili bir ürün ilk defa 2008’de Amerika’da piyasaya çıktı. Bu solüsyon % 0.03 bimatoprost içeren reçeteli bir ilaç. Aslında glokom tedavisinde kullanılan bir prostoglandin analoğu olan bu ilacın yan tesir olarak kirpikleri uzattığı görülünce,bu tip bir uygulama için FDA’den onay alınmış. Günde bir kez uygulama ile 4 hafta sonra bu ilaç kirpikleri % 25 uzatıyor,% 106 dolgunlaştırıyor ve % 18 daha koyu renkli hale getiriyor. İlacı bıraktıktan sonra bu etkinin bir süre sonra geçtiğini de belirtmek lazım. Kullananların % 2’sinde ise gözde irritasyon,kirpik dibinde koyulaşma ve nadiren göz bebeğinde renk renk değişikliği ortaya çıkabiliyor.

Farklı içerikte ama benzer başka bir kozmetik ajan bu sene ülkemizde piyasaya çıktı. Bu üründe Myristoly Pentapeptide-17 içeriyor. Bir ilaç olmadığı için reçete edilmesi gerekmeyen ve yan tesiri olması beklenmeyen ürün,diğer ilaca göre daha hesaplı ancak etki alınması için birkaç hafta daha fazla sürüyor.

Prof. Dr. Ferit Demirkan

Total
0
Shares
Related Posts

Baş Ağrısında 9 Ciddi Sinyal!

Baş ağrılarının türleri ve ağrıya eşlik eden belirtiler, olası bir hastalığın nereden kaynakladığı konusun da fikir veriyor.
Total
0
Share