Laptop Başında Sağlığınızdan Olmayın!

Laptop ile Çalışanlar Dikkat!
Laptop ile çalışırken kişi ister istemez öne doğru eğiliyor,birçok kişi de bilgisayarı kucağına alarak çalışıyor.

Bu durum da duruş bozukluğu,omuz,boyun kuşağı ve bel kaslarının zorlanması ve şiddetli ağrılar duyulmasına neden oluyor. Klavyeyi kullanırken ise bilek ve omuz eklemlerinde meydana gelen zorlanma bu noktalarda ağrılara neden oluyor.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre el bileğini dakikada 2.5 kez hareket ettirmek ve dakikada 10 kez bileği zorlayıcı hareketleri,tekrar tekrar yapmak,el bileği ve omuzlarda ciddi eklem ağrılarına yol açıyor.

Laptop kullanırken sağlığınızı korumanın yolları:

 • Laptop’u mouse yardımı ile kullanmak,fazla sayıda bilek ve omuz hareketine yol açar. Bu nedenle klavyeyi kullanmak daha doğrudur. Ellerin aşağı eğik ya da yukarıda olmaması gerekir. En sağlıklı duruş ise bileklerin masa ve klavyeye paralel olarak durmasıdır.
 • Çalışmak üzere oturulan masanın yüksek olmaması,omuzların yüksekte kalmaması gerekir. Düzgün duruş pozisyonunda omuzlar ne aşağı inmemeli ne de yukarı çıkmamalıdır.
 • Yüksek masalar çalışmak için uygun değildir. Ayakların altına destek konmalı,ayaklar yere tam temas etmelidir. Mouse kullanırken,ele sağa ve sola doğru yelpaze şeklinde hareket yaptırmak zorlayıcı hareketlere neden olur. Bunun için geliştirilen bilek ve eli destekleyici ürünler kullanmak önemlidir.
 • Laptop ile çalışırken kişinin başını aşağı ya da yukarı tutmaması,klavyeyi kucağına alarak çalışmaması gerekir. Bu fazla sayıda baş hareketi yapılmasına,boyun ve omuzların tutulmasına yol açar.
 • Bel boşlukta kalmamalı,mutlaka desteklenmelidir. Kaykılarak oturulunca bel boşlukta kalır ve çeşitli sorunlar oluşur. Sırt desteği önemlidir. Çünkü sırt kaslarının zayıflaması,kamburluğa neden olur. Bel desteklenirse,belin arka eklemlerine binen yük azalır.
 • Tüm bu sorunlar için,özel mouse’ler,mouse ped’ler,klavyeler,ön kolu destekleyen malzemeler,kol,boyun,sırt yastıkları,bileği destekleyen ürünler bulunmaktadır.
 • Bele ortopedik yastık olmasa da küçük bir yastık da konularak koruma sağlanabilir. Çalışırken küçük molalar verilip esneme egzersizleri yapılmalıdır.
 • Boyun,sırt,omuz kuşağı kasları için yapılan egzersizlerin yanı sıra ayağa kalkıp dolaşmak gerekmektedir. Çalışma hızı bize vücudumuzu unutturduğu için,ağrılar özellikle akşamları artar;eklem kilitlenmeleri,fibromiyalji gibi sorunlar oluşur.
 • Duruş bozuklukları çeşitli fıtıklara da zemin hazırlar. Çalışma performansı olumsuz yönde etkiler.
 • Hem basit hem de başkasına bağımlı olunmayan en güzel egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. Haftada en az 3 gün yarım/bir saat süreyle yüzmek ya da her gün bir kaç dakika da olsa egzersiz yapmak çok faydalıdır.
 • Haftada 2-3 gün yarım saat süreyle yapılabilecek tüm vücut kaslarını çalıştıran pilates,jimnastik egzersizleri,düşük ağırlıklarla egzersizler de çok yararlıdır. Esneme,güçlendirme evde ya da spor salonlarında yapılabilir. Zamana karşı iş yapanlara,yoga,reiki ve meditasyon önerilebilir. Bu çalışmalardaki nefes alma ve zihinsel gevşeme teknikleri oldukça yararlıdır.
 • Diz üstü ya da taşınabilir bilgisayar isimleriyle bilinen "Laptop"bilgisayarlar,yüksek teknolojinin hızını iş yaşamına taşıyarak büyük kolaylıklar sağlarken,insan sağlığına verdiği zararlarla da olumsuz etkilere yol açıyor.

Dr. DEMET PARLAR

Uzmanlık Alanı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Hangi Dönemde Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı yaşamak için alınan vitaminler,yanlış kullanıldığında hastalıklara davetiye çıkarır. Vitaminlerin doktorlara danışılarak kullanılması gerekmektedir…

Özkan Uğur Kanser Tanısı Aldı

Türk pop müziğinin en önemli gruplarından MFÖ’nün sevilen üyesi Özkan Uğur, kanser tanısı aldı. İki ay önce lenf kanseri teşhisi konan Uğur’un 10 gün içinde kemoterapi tedavisine başlayacağı öğrenildi.

Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Vücudumuz farklı enfeksiyon ve toksik ajanlarla savaşmak için özel bir sisteme sahiptir. Bu sisteme bağışıklık sistemi denir...

İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6'dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.
Total
0
Share